Porady - pytania i odpowiedzi

2013-12-28 12:42 autor: jan81

7 203 odsłon

Czy jest możliwe unieważnienie związku małżeńskiego, w którym było poczęte dziecko?

Eks żona zaszła w ciążę nie mając ukończonych 18 lat, postanowiliśmy wziąć ślub kościelny. Niestety po narodzinach dziecka żona praktycznie nie interesowła się synem i mną, wyjeżdzała w delegację - nie interesując sie tym co dzieje się w domu. Spotykała się z innym mężczyzną. W obecnej chwili jestem po rozwodzie cywilnym (orzeczony z winy eks żony). Czy w takiej sytuacji jest możliwe unieważnienie związku kościelnego???

Pytanie zaktualizowano 2013-12-28 12:43

Proszę o odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-28 15:37 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  jednym z błędów, swoistego rodzaju mylnym przekonaniem, jest fakt, iż dziecko może być "przeszkodą" w staraniu się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa, piszę nt. w swoich artykułach. Tymczasem tak nie jest. Dziecko, dzieci nie uniemożliwiają podjęcie starania o wszczęcie procesu małżeńskiego. Natomiast winno się przede wszystkim zastanowić nad tytułem, na podstawie którego można rozpocząć proces, i w zależności od niego ukazać owo istnienie dziecka, bowiem są tytuły, które wydają się (mogą wydawać się) mało zasadne w przypadku istnienia potomstwa.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 15:41 autor odpowiedzi: jan81

  czyli jaki według Pani doktor można by sformułować tytuł??

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 15:49 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Na forum odpowiadam wyłącznie na pytanie, które mogą służyć Innym Stronom, czy starającym się o orzeczenie nieważności swojego małżeństwa, czy będące już w trakcie tegoż procesu. Natomiast nie zajmuję się w takiej formie, na forum publicznym, dostępnym dla Wszystkich, indywidualnymi pytaniami, które dotyczą wyłącznie Jednej Strony (Powodowej, nawet Pozwanej), gdyż czynności te wymagają gruntownej analizy i są związane z kosztami, co byłoby nielojalne dla Stron wnoszących opłaty, mogłyby mieć słuszne do mnie pretensje.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Arletta Bolesta - adwokat kościelny zaktualizował/a odpowiedź 2013-12-29 10:17
  Warto dodać też inną kwestię, którą wielokrotnie poruszam: Strony, pod warunkiem, iż nie znają dobrze przepisów prawa kanonicznego, jego wykładni, koncentrują się na jednym wątku, który z punktu widzenia prawa kanonicznego może nie mieć większego sensu, za to pomijają to, co może rzeczywiście być przesłanką w kierunku orzeczenia nieważności małżeństwa. Stąd pytania ogólne typu "czy moja sprawa jest zasadna" po opisie wg własnego "wyczucia"  niosą za sobą ryzyko dla Adresata jego (odpowiedź może być negatywna, gdyż nie zostaną zabrane inne przesłanki, gdy tymczasem mogą one istnieć; może też być i pozytywna, ale bez wchodzenia w szczegóły może zakończyć się sprawa negatywnie, gdyż Strona często wyolbrzymia dany problem, podchodząc do tego emocjonalnie, co jest naturalnie zrozumiałe, jednak w procesie może być bez znaczenia).

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania