Porady - pytania i odpowiedzi

2014-01-07 17:52 autor: Ninaa

7 398 odsłon

Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego?

Mam nadzieję, że Pani mi pomoże bo już nie wiem co robić. Opiszę sytuację. 5 lat temu wzięłam ślub cywilny z obcokrajowcem, niestety oszukał mnie i chciał tylko obywatelstwo, okazało się że z tym są problemy to uciekł i straciłam z nim jakikolwiek kontakt, więc 3 lata temu wystąpiłam o rozwód, który do dnia dzisiejszego się ciągnie i nie zapowiada się na szybkie zakończenie sprawy.  W tym czasie zakochałam się i stworzyłam związek z innym mężczyzną, oboje jesteśmy bardzo religijni i chcielibyśmy zalegalizować nasz związek bo żyjemy w grzechu. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość wzięcia samego ślubu kościelnego gdy ja jestem w trakcie rozwodu cywilnego?  Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-07 19:01 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  zawarty wcześniej związek cywilny przez Panią nie stanowi zasadniczo przeszkody, aby zawrzeć ślub kościelny.

  Oczywiście zabrana zostanie pod uwagę sytuacja: czy czasem ze związku nie pochodzą dzieci, czy są realizowane obowiązki wobec potomstwa, w tej sytuacji wymaga się pozwolenia na zawarcie małżeństwa kościelnego. Chodzi o to, by wyeliminować nie wywiązanie się ze zobowiązań wobec wcześniejszego współmałżonka czy dzieci.

  Identyczna sytuacja jest, gdy związek nie może być zawarty wg praca cywilnego: Pani, będąc w trakcie rozwodu nie może zawrzeć związku cywilnego, gdyż mielibyśmy do czynienia z bigamią, stąd po raz kolejny pojawia się konieczność uzyskania zezwolenia na tenże związek.

  Warto też wziąć pod uwagę kwestię małżeństwa konkordatowego, ono wywiera skutki na płaszczyźnie koscielnej i cywilnej, jednakże, aby zawrzeć go nie może zachodzić przeszkoda z prawa cywilnego, tymczasem takowa zachodzi, gdyż Pani jest w związku cywilnym dalej. Naturalnie można zawrzeć wyłącznie ślub kościelny, ale taka sytuacja musi być rozważona przez Duszpasterza, aby z kolei wyeliminować nadużycia (np. finansowe).

  Myślę, iż Proboszcz odpowie na kolejne wątpliwości, gdyż jak Pani widzi jest wiele pytań, na które winno się odpowiedzieć. W każdym razie winna Pani nakreślić swoją sytuację.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-07 19:34 autor odpowiedzi: Ninaa

  Porozmawiam z proboszczem. Dziękuję za pomoc :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-15 22:29 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  mozna zawrzec związek kościelny

  Ocena odpowiedzi 2 11

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania