Porady - pytania i odpowiedzi

2012-09-07 14:10 autor: GoniaEM

17 392 odsłon

Czy po rozwodzie (ślub cywilny) mając dziecko mogę ponownie wyjść za mąż - chodzi o ślub kościelny ?

Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się czy gdy postanowię złożyć wniosek o rozwód mając 2 letnie dziecko i ślub tylko cywilny,gdyż małżonek kościelnego nie chce będę mogła w przyszłości do zawarcia ślubu kościelnego z nowym partnerem? I czy moje dziecko po rozwodzie będzie mogło przystąpić do komunii ? Czy gdy współżycie małżeńskie zanikło mogę przystąpić do spowiedzi świętej? I czy po rozwodzie będę mogła?

Jeśli postanowię się rozwieść i będę chciała wziąć winę na siebie dla przyspieszenia sprawy ,choć wina leży po stronie małżonka lub po obydwóch stronach (tu też żadnej zdrady nie było,bardziej przemoc słowna,brak dbania o małżeństwo i brak wspólnego współżycia) czy będzie to miało jakieś znaczenie względem ślubu kościelnego? Czy w ogólę będę kiedykolwiek mogła wziąć ślub kościelny z nowym potencjalnym partnerem? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-09-11 09:03 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  gdy zawarła P. tylko związek cywilny, to może P. zawrzeć kościelny po rozwodzie, związane jest to z zakazem, który ma jednak na celu zabezpieczenie dóbr współmałżonka jak i dziecka; a zatem zakaz można zdjąć.

  Dziecko - jak najbardziej ma prawo przystąpić do Komunii Św., bez względu na P. sytuację cywilną. Gdy nie jest P. w stanie grzechu ciężkiego, a zatem - przykładowo - gdy nie jest P. związana z jakąś osobą związkiem cywilnym, czy też nie żyje P. w wolnym związku - wówczas może P. przyjmować Eucharystię.

  Proces kościelny jest czymś odrębnym od cywilnego, naturalnie zgromadzone materiały w czasie tegoż drugiego można wykorzystać w procesie kościelnym, ale to, że np. otrzyma P. rozwód nie oznacza, iż otrzyma P. stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego; gdyż w procesie kościelnym są inne przyczyny, na podstawie których orzeka się o nieważności.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  GoniaEM skomentował/a odpowiedź 2012-09-15 11:06

  Witam serdecznie,pozwoli Pani że dopytam. Gdy mamy ślub cywilny i kościelny to jak najbardziej wiem,że cywilny można unieważnić a z kościelny może nadal się liczyć. Jednak ja mam tylko ślub cywilny czyli będę musiała jeszcze coś unieważniać w kościele gdy

  Oceń odpowiedź 1 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-15 22:34 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  tak ślub cywilny jest inaczej rozpatrywany niż kościelny

  Oceń odpowiedź 3 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-16 06:59 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  W ramach odpowiedzi na dodatkowe pytanie: związek cywilny, a raczej zobowiązania wobec współmałżonka cywilego czy ew. potomstwa stanowi jedynie zakaz, można uzyskać natomiast zezwolenie, chodzi o fakt, aby nie dochodziło do sytuacji zawarcia ślubu koscielnego, gdy Strona nie wywiązuje się z obowiązków wynikających z wcześniejszego związku. Warto też wziąć pod uwagę kwestię małżeństwa konkordatowego.

  Pozdrawiam!

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 1 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-20 15:07 autor odpowiedzi: Eska1954

  Dziecko w każdej sytuacji może przystępować do komunii św.Nie mogą dzieci odpowiadać za błędy,czy niepowodzenia rodziców.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania