Porady - pytania i odpowiedzi

2012-07-15 17:05 autor: krupnik1

9 151 odsłon

Unieważnienie małżeństwa - ślub pod presją

Jestem osoba juz po rozwodzie cywilnym w małżenstwie tkwiłam prawie 15 lat mam 3 dzieci. chciałabym dopytac czy mam szanse na uniewaznienie małżeństwa, pobraliśmy sie bardzo młodo ja miałam 18 lat a mąż 20, ślub cywilny braliśmy przez sąd, życie nasze od poczatku sie nie układała a tak naprawde decyzje o ślubie podjęli rodzice, mąz nigdy sie nie interesował mną ani dziećmi zawsze ważniejsza była praca a mnie traktował tylko jako obiekt seksualny(zaspokojenie swoich potrzeb). Zawsze wazniejsza była jedo matka i siostra to z nimi konsultował wszystkie swoje decyzje, podejrzewam że te odnoście slubu tez, tak było również w narzeczeństwie. przez czały czas byłam podejrzewana ozdradę i kiedys nawet mnie zapytał czy córka napewno jest jego dzieckiem , najmłodszy syn tez jest uwazany za nie jego nawet nie był przy jego narodzinach i na uroczystości chrzcin, podadto nie było mi wolno iśc do pracy w podejrzeniu o zdradzanie. bardzo prosze o odpowiedź czy mam w ogóle szanse na uniewaznienie. z góry dziękuje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-16 08:48 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    domniemuję, iż zapytuje P. o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Jeżeli tak, to proces kościelny w P. przypadku można prowadzić z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie mężczyzny. Przy tym tytule istotnym jest ukazanie problemów już w okresie przedślubnym, jak i krótko następującym od zawartego związku kościelnego.

    W nagłówku P. pytania poruszony został również wątek presji, czyli - używając terminologii prawno-kanonicznej - przymusu i bojaźni. Przy tej przyczynie osoba działająca pod wpływem przymusu nie ma innej możliwości niż zawarcie związku; gdyby go nie zawarła doprowadziłoby to do pewnych konsekwencji, nie chcianych przez nią.

    Nie wykluczam też innych przyczyn prawnych.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania