Porady - pytania i odpowiedzi

2012-06-21 12:52 autor: jck

27 576 odsłon

Brak współżycia a unieważnienie małżeństwa

Jestm w związku od 5 lat (prawie rok po ślubie). W początkowych latach nie było problemu z seksem. Z biegiem czasu żona stawała się coraz bardziej oziębła. Nagle ją wszystko bolało. Zapewniała mnie z czasem to przejdzie (własny lokal - większa intymność, zaręczyny - większa pewność partnera). Niestety nic się nie zmienia. Próbowałem ją namówić na wizytę u jakiegoś specjalisty nie pomagało, aby porozmawiała z ginekologiem - nie pomagało. Dopiero kolejny ginekolog sam zauważył problem. Przepisał leki i zalecił, po kuracji, "rozciąganie". Niestety żona do tego nie chce się stosować. Wynikiem tego jest sex 4 razy w ciągu ostatnich 10 miesięcy i nic od 6 miesięcy. Próbowałem dalej rozmawiać z żoną, ale zawsze kończy się tak samo "może ja tak mam". Chciałbym się dowiedzieć czy brak współżycia jest podstawą do unieważnienie związku małżeńskiego czy ewentualnie rozwodu z orzeczeniem o winie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-06-24 14:32 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  Pisze Pan, iż na początku wszystko układało się dobrze, a zatem trudno wnosić, iż Pana Żona od początku istnienia małżeństwa, albo wykluczała pożycie intymne, albo zwiazana była przeszkodą impotencji, bądź też niezdolnością natury psychicznej.  Można postawić przy tym także pytanie, co dokładnie zdiagnozowal Lekarz po stronie Pana Żony.

  Nie pisze Pan o innych problemach w Państwa związku, być może - gdyby jakieś zachodziły - można byłoby mówić o innych przyczynach adekwatnych do prowadzenia kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 5 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-06-29 19:16 autor odpowiedzi: kolizja

  Nie wiem jak to jest formalnie, ale jeżeli żona nie chce, czy nie może rozmawiac, to czarno widzę...Myślę,że ważniejszy niż brak pożycia jest brak komunikacji między wami. Nie da się stworzyć ŻADNEGO związku kiedy ludzie nie wyjaśniają swoich stanowisk, swoich problemów itd.

  Ocena odpowiedzi 7 6

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania