Porady - pytania i odpowiedzi

2015-07-09 23:07 autor: Zagubiona

4 120 odsłon

Stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Mam ogromny problem. Spotykam się z mężczyzną, który uzyskał stwierdzenie nieważności małżeństwa, jednak nie mam pewności jak sprawy wyglądają na prawdę. Chciałam zapytać czy możliwe jest, że konsekwencją uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego jest zakaz ponownego zawierania związku małżeńskiego przez pięć lat? Jeżeli tak, to jaki jest tego powód? Mój partner wziął ślub jako osiemnastoletni chłopak, jego żona była wtedy niepełnoletnia. Powodem zawarcia małżeńskiego był fakt, że spodziewali się dziecka. Przyczyną stwierdzenia nieważności sakramentu, jaką przedstawił mi mój partner jest obecność matki jego byłej żony podczas rozmów z kapłanem podczas przygotowań do ślubu. Co uznano za przymus ze strony rodziców. Nie wiem czy to wszystko jest sensowne. Niedawno znalazłam dokumenty, które zostały przedstawione przez byłą żonę mojego partnera przed Sądem Metropolitalnym I Instancji. Pismo zawierało bardzo dużo informacji, które były sprzeczne z tym, co opowiedział mi o swojej przeszłości mój partner m.in. to, że posiadają oni tylko jedno dziecko, a wg tego, co mówi mój partner mają dwie córki na które on płaci alimenty. Czy Sąd Metropolitalny weryfikuje takie informacje? Czy sprawdza prawdomówność świadków? Czy uzyskując stwierdzenie nieważności małżeństwa wydawane jest jakieś zaświadczenie czy świadectwo tego faktu. Gdy poprosiłam mojego partnera o udowodnienie tego, co mówi, powiedział, że aby uzyskać taki dokument musiałby jechać do Sądu w którym była prowadzona sprawa. Jestem pełna wątpliwości, co do tego czy mój partner jest ze mną szczery mówiąc o swojej przeszłości.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-10 14:58 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani!
  Owszem można otrzymać zakaz, ale nie jest to związane z jakimiś konkretnymi cyframi (latami). Zakaz pojawia się (może się pojawić) przy takich tytułach, jak np.: niezdolność psychiczna, podstępne wprowadzenie w błąd, jakiś rodzaj symulacji. Pani Partner powinien mieć Wyrok Sądu Kościelnego, a w nim uzasadnienie. Gdy nie ma Go Partner, powinna mieć takowy Jego pierwsza Żona.
  Uszanowanie!

  Zagubiona skomentował/a odpowiedź 2015-07-10 16:51

  Rozumiem. Tylko w takim razie od czego zależne jest to, że zakaz obejmuje konkretnie pięć lat? Czy ja jako prawnie obca dla mojego partnera osoba mogę napisać list do Sądu Kościelnego z prośbą o przedstawienie mi realnej sytuacji związanej z małżeństwem mojego partnera? Czytając o procesie związanym ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa znalazłam informacje, że sprawy odbywają się przed Sądem Metropolitalnym I Instancji oraz II Instancji. Czy jest możliwość, że sprawa zakończyła się stwierdzeniem nieważności małżeństwa bez odbywania się procesu przed Sądem II Instancji?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Małżeństwo

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania