Porady - pytania i odpowiedzi

2011-06-14 05:41 autor: pakus23

10 854 odsłon

Unieważnienie małżeństwa a ślub cywilny

Witam. Podsumowując moje pytanie chciałbym się dowiedzieć czy w takiej sytuacji gdy jestem po rozwodzie cywilnym oraz w trakcie procesu o unieważnienie małzeństwa (dodam że wina leży po stronie byłej żony gdyż nie może ona mieć dzieci i zataiła przede mną chorobę z tym zwiazaną) W obecnym związku z partnerką spodziewamy się dziecka. Czy w tej sytuacji mogę wziąć slub cywilny a gdy urodzi się dziecko to będe je mógł ochrzcić w kościele? Czy ta cała sytuacja będzie miała wpływ na przebieg procesu o unieważnienie małżeństwa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-06-14 16:02 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam serdecznie,

  P. może zawrzeć związek cywilny, poruszam tu płaszczyznę ściśle prawną nie zaś moralną. Gdy chodzi o rozpatrywany przez Sąd Kościelny tytuł, to w tym aspekcie P. sytuacja nie będzie miała wpływu na przebieg procesu. Co do kwestii ochrzczenia dziecka, to zaleca się, a P. jest na tej drodze, w przypadku związku cywilnego względnie wolnego Rodziców dziecka, aby, jeżeli jest to możliwe, podjęli kroki mające na celu właśnie zawarcie związku kościelnego. Dziecko powinno być bezproblemowo ochrzczone, tym bardziej, iż na pewno będą P. chcieli wychować je po katolicku. Dużą rolę pod tym względem odgrywają też sami rodzice chrzestni.

  Powodzenia

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania