Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-13 22:05 autor: z nadzieją...

8 460 odsłon

Unieważnienie ślubu kościelnego - ślub z powodu choroby

Witam! jestem w trakcie rozwodu,po 10 latach małżeństwa postanowiłem odejśc od żony ponieważ nie kochałem jej,oszukiwała mnie w sprawach finansowych i nie wspóżyliśmy ze sobą od bardzo długiego czasu.mam 2 dzieci.ożeniłem sie z nią po 5 latach chodzenia ale tylko ze względu na to że jestem nieuleczalnie chory i z początku żona moją chorobę akceptowała ale póżniej {po ślubie} naśmiewała sie i drwiła ze mnie, teraz od 5 miesięcy jestem z inną kobietą z którą chcę założy rodzinę z miłości a nie z przymusu dlatego też mam pytanie: czy mam szanse na unieważnienie małżeństwa? bardzo proszę o odpowiedz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-07-14 12:09 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  bardzo mało podaje P. szczegółów. Pisze P., iż Żony nie kochał. Jest taka zasada w prawie: non amor sed consensus facit nuptias, co można przetłumaczyć, iż nie miłość tworzy związek, ale wola stron. Stąd pojawia się pytanie: czy P. (wzg. P. Współmałżonka) chciał (-a) zawierać to małżeństwo.

  Koleja kwestia to problemy, o których P. nadmienia. Tu znowu pytanie: czy miały one miejsce przed zawarciem związku, czy też pojawiły się po jakimś czasie (jakim?) od jego zawarcia.

  Wreszcie wspomina P. o swojej chorobie, warto również ten wątek wziąć pod uwagę, gdy chodzi o jej rodzaj.

  Radzę udanie się np. do Sądu Kościelnego (msc. zawarcia związku, względnie zam. przyszłej strony pozwanej), aby tam, już na sposób b. szczegółowy uzyskać ew. przyczynę dla starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

  Powodzenia!

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

   

  Oceń odpowiedź 1 7

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania