Osoby pracujące w nietypowych godzinach, takich jak 22:00-6:00, czyli na tzw. „nocnej zmianie", są bardziej narażone niż osoby pracujące w tradycyjnych godzinach dziennych na rozwój przewlekłego schorzenia - zaburzenia snu związanego z pracą zmianową - które zakłóca ich sen.
Obturacyjny bezdech senny, schorzenie powodujące obniżenie poziomu tlenu podczas snu, jest powiązany z degeneracją obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć poprzez uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych w mózgu.
Optymalna ilość snu może zależeć od miejsca zamieszkania - wynika z nowych badań Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
Jeśli zauważasz, że jedzenie niektórych potraw sprawia, że źle śpisz, nie jesteś sam/a; być może istnieje fizyczna przyczyna twoich złych snów.
Lek na nadciśnienie może być bezpieczniejszą alternatywą w leczeniu objawów ADHD (zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), wynika z badania.
W przypadku osób cierpiących na określone zaburzenie snu, proste badanie krwi może pomóc przewidzieć rozwój demencji na wiele lat przed pojawieniem się objawów.
Osoby, które angażują się w umiarkowaną do intensywnej aktywność fizyczną, mogą być mniej narażone na rozwój demencji, udaru, lęku, depresji i zaburzeń snu.
Co sprawia, że niektórzy pracownicy skupiają się na przyszłości, podczas gdy inni wydają się tkwić w przeszłości? Jak ten wybór wpływa na pracę, stres i interakcje z innymi? Nowe badanie ponad 600 pracowników w zawodach fizycznych i umysłowych porównało osoby bardziej skłonne do myślenia o przeszłych problemach w pracy z osobami bardziej skupiającymi się na przyszłości.
Zidentyfikowano trzy profile psychologiczne powiązane z różnymi wzorcami osłabienia funkcji poznawczych i mózgu w procesie starzenia się. Badanie, w którym przeanalizowano ponad tysiąc osób w średnim i starszym wieku, pokazuje, że specyficzne cechy psychologiczne mogą wpływać na ryzyko wystąpienia demencji, a także na takie aspekty, jak szybkość osłabienia funkcji mózgu i jakość snu.
Osoby, które odznaczały się najzdrowszymi wzorcami snu, miały o 42 proc. niższe ryzyko niewydolności serca, niezależnie od innych czynników ryzyka w porównaniu z ludźmi o kiepskich wzorcach snu.
Pandemia Covid-19 spowodowała również nasilenie częstości chorób psychicznych. Około miliarda ludzi na całym świecie cierpi na różne schorzenia tego typu. Teraz uczeni z Korei i USA opracowali technologię, która wykorzystuje dane biometryczne zbierane za pomocą urządzeń przenośnych, aby przewidzieć nastrój i możliwość wystąpienia objawów depresji w kolejnym dniu.
Nawet osoby, których objawy nie spełniają jeszcze kryteriów klinicznej depresji, odnoszą korzyści z działań terapeutycznych.
Relacja między kiepskim snem a problemami ze zdrowiem psychicznym może być związana z deficytami w obszarach mózgu, które utrzymują niechciane myśli poza świadomością, mówią psychologowie z University of East Anglia (UEA).
Osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej (a szacuje się, że stanowią oni 80 proc. wszystkich pracujących obecnie ludzi) są znacznie bardziej narażone na objawy bezsenności.
Czy brak snu może powodować otyłość? Okazuje się, że niewystarczająca ilość odpoczynku ma związek z nadmierną wagą.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują