Choć siedzący tryb życia może być cechą uwarunkowaną ewolucyjnie, ciągle ważne jest, aby starać się być aktywnym fizycznie - radzą uczeni z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii. Jak wykazano, genetyczna predyspozycja do siedzącego trybu życia wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju najczęstszych chorób układu krążenia. Wysoka genetyczna skłonność do siedzącego trybu życia może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nawet o 20 proc.
Osoby z uporczywą astmą mogą być narażone na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu z powodu nadmiernego nagromadzenia blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych.
Osoby, które spędzają w pozycji siedzącej lub pozostają nieaktywne przez ponad 14 godzin dziennie, mogą być bardziej narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe lub zgon w ciągu roku po leczeniu szpitalnym z powodu objawów zawału serca, takich jak ból w klatce piersiowej.
Osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą znacznie zmniejszyć - a nawet całkowicie wyeliminować - podwyższone ryzyko przedwczesnej śmierci, jeśli jednocześnie kontrolują kilka kluczowych czynników ryzyka zdrowotnego.
Słońce może teraz świecić, a nasze poziomy witaminy D naturalnie rosną, ale niedawno w naszej części świata panowała zima, światła słonecznego było niewiele, a witaminy D brakowało.
Nawet kilka nocy z niewystarczającą ilością snu uruchamia mechanizmy molekularne związane z większym ryzykiem problemów z sercem. Jak ustalono, niedobór snu wpływa na biomarkery powiązane z chorobami układu krążenia.
Wiemy, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla naszego ciała, ale co z naszym mózgiem? Uczeni z Uniwersytetu Missouri sugerują, że aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności umysłowej, nawet wtedy, gdy jedno z głównych źródeł energii dla mózgu jest niedostępne.
Regularna aktywność fizyczna niemal dwukrotnie zwiększała korzyści sercowo-naczyniowe u osób z depresją lub lękiem w porównaniu z osobami bez takich zaburzeń.
Energiczny spacer, odrobina aerobiku w wodzie, a nawet lekki jogging wokół bloku - jeśli twoje tętno wzrasta, poprawia się również zdrowie mózgu, jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez University of South Australia.
Połączenie monitorowania liczby kroków z treningiem uważności realizowanym za pomocą aplikacji mobilnej może znacząco zwiększyć chęć ludzi do ćwiczeń fizycznych.
Zwiększenie aktywności fizycznej w średnim wieku może chronić przed chorobą Alzheimera.
Oceniono korzyści zdrowotne wynikające z wysokiej siły mięśniowej w zapobieganiu cukrzycy typu 2, niezależnie od poziomu genetycznego ryzyka. Jak ustalono, wyższa siła mięśniowa wiązała się z ponad 40 proc. niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy, niezależnie od predyspozycji genetycznych.
Emeryci, którzy regularnie ćwiczą, są bardziej odporni na skutki zmęczenia psychicznego.
Osoby, które są w stanie wystarczająco intensywnie ćwiczyć na bieżni podczas testu wysiłkowego serca, mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci, niezależnie od ogólnego stopnia zaawansowania choroby serca - mówią medycy z Mount Sinai.
Już pięć minut dziennie ćwiczeń ekscentrycznych (wydłużających mięśnie) może przynieść znaczące korzyści zdrowotne osobom prowadzącym siedzący tryb życia - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Edith Cowan University (ECU).
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują