Aby poprawić samopoczucie pracowników, firmy wymyślają różne codzienne aktywności, np. ćwiczenie jogi w porze obiadu, czy specjalny czas na spacer i rozmowę. Nowe badania pokazują, że wystarczy 15 minut i odrobina grywalizacji, aby uzyskać istotny efekt.
Intensywne ćwiczenia przed snem od dawna nie są polecane, ale naukowcy z University of Otago odkryli, że krótkie serie lekkiej aktywności mogą prowadzić do lepszego sypiania.
Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym tej choroby. Innymi słowy, wszyscy zyskują na zmianach w stylu życia, niezależnie od dziedziczonego zagrożenia, mówią eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Chociaż wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, wiele osób ma trudności z regularnym podejmowaniem aktywności przez dłuższy czas. Dotyczy to jeszcze silniej osób z przewlekłą chorobą, taką jak choroba Parkinsona, w której ograniczenia fizyczne i psychiczne stanowią dodatkowe przeszkody.
Aktywność fizyczna, którą wykonujemy w życiu codziennym, w pracy lub w domu, nie jest wystarczająca, aby chronić nas przed udarem. Ćwiczenia w czasie wolnym i korzystanie z aktywnych środków transportu wiążą się ze zmniejszonym zagrożeniem udarem.
Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może pomóc obniżyć ryzyko raka jelita grubego u osób z nasilonymi czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia, mówią medycy z Mass General Brigham.
Zmiana czasu dwa razy w roku to tradycja w wielu miejscach na świecie, ale wiosenne przejście na czas letni nierzadko wywołuje niezadowolenie z powodu utraty godziny snu.
Celowany trening fizyczny może poprawić jakość życia pacjentów z przerzutowym rakiem piersi i złagodzić uczucie zmęczenia.
Ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności poprawiają funkcjonowanie mózgu u osób starszych nawet przez 5 lat.
W przypadku osób podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oczekiwana długość życia wydłuża się aż o 4,5 roku.
15-minutowy spacer może zmniejszyć o połowę ilość przekąsek, po jakie się sięga w pracy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter wykazało, że nawet w stresujących sytuacjach pracownicy jedzą tylko o połowę mniej czekolady niż normalnie po krótkim wysiłku fizycznym.
Leczenie raka często powoduje uszkodzenie nerwów, które może prowadzić do długotrwałych objawów. W wielu przypadkach leki okazują się nieskuteczne. Teraz pokazano, że proste ćwiczenia mogą zapobiegać uszkodzeniom nerwów.
Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku wykazali, że uwalnianie endorfin w mózgu wywołane wysiłkiem fizycznym zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że takie treningi jak HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) istotnie poprawiają nasz nastrój.
Regularna aktywność fizyczna zapewnia liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, takim jak choroby układu krążenia, cukrzyca, niektóre nowotwory i osteoporoza.
Lekarze często leczą schorzenia psychiczne za pomocą różnych leków. Podejście to jednak w dużej mierze ignoruje rolę środowiska, stylu życia i czynników społecznych.
Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka związanego z otyłością