Aktywność fizyczna w późniejszym życiu może być prawie tak samo korzystna dla przedłużenia życia, jak wykonywanie ćwiczeń od wielu lat.
Jeśli smażone jedzenie jest stałym elementem diety, oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci wśród kobiet po menopauzie.
W ramach badania Global Burden of Disease monitorowano trendy w spożyciu 15 składników żywieniowych w latach 1990-2017 w 195 krajach. Okazuje się, że ludzie w prawie każdym regionie świata mogliby skorzystać na zrównoważeniu diety.
Nadciśnienie tętnicze dotyka 1,13 miliarda ludzi na całym świecie, a w 2019 roku było przyczyną 10,8 miliona zgonów. Jest ono jednym z głównych czynników ryzyka śmierci w wymiarze globalnym. Okazuje się jednak, że ciśnienie krwi można kontrolować dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej.
Godziny pracy odbiegające od naturalnego zegara biologicznego danej osoby przekładają się na wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe.
Jedzenie pożywnej żywności pochodzenia roślinnego jest zdrowe dla serca w każdym wieku.
Poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi są tak samo dobrym wskaźnikiem zagrożenia życia z jakiejkolwiek przyczyny jak palenie papierosów.
Witamina A bierze udział w wielu procesach organizmu, w tym jest istotna dla wzroku i zdrowia skóry. Jak się okazuje, reaguje na nią też serce. Nie wiadomo jednak dokładnie, jakie daje efekty - korzystne czy szkodliwe.
Sprawdzono związek między zamożnością i długowiecznością. Pod uwagę wzięto wartość majątku osób w średnim wieku, a ich zdrowie monitorowano przez niemal ćwierć wieku. Okazało się, że ci, którzy mają większe bogactwo w wieku średnim, żyją dłużej.
Istnieje związek między nagłą śmiercią sercową i częstą chorobą serca znaną jako wypadanie płatka zastawki mitralnej, która dotyka około 12 na tysiąc osób na całym świecie.
Każdy ceni sobie urlop i czeka na ten czas, kiedy może zapomnieć o codzienności. Wraz z latem nadchodzi sezon wakacyjny i okres wypoczynku - jak się okazuje, ma on wartość nie tylko ze względu na nasz dobrostan psychiczny, ale i na zdrowia serca.
Już pięć minut dziennie praktykowania „treningu siłowego dla mięśni oddechowych" obniża ciśnienie krwi i poprawia niektóre wskaźniki zdrowia naczyń, i to nawet silniej niż ćwiczenia aerobowe lub leki.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że piesze wędrówki stały bardzo popularne. I słusznie - to nie tylko świetny sposób spędzania czasu na łonie natury, ale też na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.
Po wielu zimnych miesiącach wreszcie nastały ciepłe, pogodne dni i - jak się okazuje - warto z tego korzystać. Słoneczne kąpiele, chociaż mogą do pewnego stopnia zagrażać zdrowiu, są dobrze przyjmowane przez organizm i mogą nawet sprzyjać długowieczności u kobiet.
Stres finansowy może mieć natychmiastowy wpływ na stan emocjonalny, ale czy może doprowadzić do bólu fizycznego? Okazuje się, że jest takie prawdopodobieństwo.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni