Porady - pytania i odpowiedzi

2012-02-14 22:01 autor: HHiD1

22 926 odsłon

Jaka jest dieta w pochp

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-18 21:36 autor odpowiedzi: akrim51

  Sama cierpię na tą chorobę i staram się stosowac do tego co znalazłam w internecie:

  Po zdiagnozwowaniu POChP lub innej przewlekłej choroby płuc powinno się przestrzegać następujących zasad żywieniowych:


   • Utrzymanie prawidłowej masy ciała

  Jeśli pacjent ma nadwagę, jego serce i płuca muszą pracować ciężej przy oddychaniu. W przeciwieństwie do tego pacjent niedożywiony czuje się słaby, cały czas zmęczony i może być bardziej podatny na infekcje dróg oddechowych. Infekcje czynią oddychanie jeszcze trudniejszym i prowadzą do zaostrzenia objawów POChP


   • Kontrolowanie masy ciała

  Ważenie się przynajmniej raz w tygodniu pomoże utrzymywać masę ciała pod kontrolą. Jeśli pacjent przyjmuje diuretyki lub sterydy, masę ciała powinno się sprawdzać nawet codziennie. Jeśli wahnięcia wagi (zarówno wzrost jak i spadek) sięgają 1 kg w ciągu dnia lub ok. 2,5 kg w ciągu tygodnia należy skonsultować się z lekarzem.


   • Picie dużych ilości płynów

  Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, pacjent powinien wypijać codziennie 6 do 8 szklanek napojów bezkofeinowych. To pomaga rozrzedzać wydzielinę w płucach i ułatwia jej odkrztuszanie. Niektórzy pacjenci odmierzają dzienną porcję płynów w oddzielnym pojemniku co pomaga im podzielić jej wypijanie równomiernie w ciągu całego dnia. Należy pamiętać o zmniejszeniu ilości wypijanego płynu wieczorem, aby nie wstawać kilka razy w ciągu nocy do toalety.


   • Zmniejszenie spożycia sodu

  Spożywanie zbyt dużych ilości soli powoduje, że organizm zatrzymuje wodę a to czyni oddychanie jeszcze trudniejszym. Aby zmniejszyć spożycie soli nie należy dodawać jej do przygotowywanych potraw i uważnie czytać etykiety produktów spożywczych. Jeśli zawartość sodu przekracza 300 mg na jedną porcję produktu nie należy go jeść.


   • Unikanie przejadanie się i produktów powodujących gazy (wiatry)

  W przypadku przejedzenia żołądek zwiększa znacząco swoja objętość, co utrudnia oddychanie. Gazowanie napoje lub wiatropędne produkty takie jak groch, fasola, kalafior czy kapusta również wywołują wzdęcia. Wyeliminowanie tego typu produktów i napojów na pewno ułatwi oddychanie.


   • Jedzenie mniejszych objętościowo ale częstszych posiłków

  Jeśli pacjent ma niedowagę, powinien jeść częściej ale mniejsze objętościowo, a jednocześnie wysokokaloryczne posiłki, co pomoże mu zaspokoić potrzeby żywieniowe organizmu. Nie przepełnianie żołądka dużymi objętościowo posiłkami ułatwi oddychanie. Pacjent powinien jeść odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Warto wzbogacać wartość kaloryczną posiłków przez dodatek śmietanki, masła, oliwy czy masła orzechowego.


  Pacjentom z niedowagą poleca się picie produktów odżywczych , które w małej objętości dostarczają dużą dawkę energii oraz niezbędnych składników odżywczych.


   • Zapewnienie odpowiedniej ilości błonnika w pożywieniu

  Żywność bogata w błonnik, taka jak warzywa, otręby, ryż, produkty zbożowe i owoce wspomaga trawienie przez ułatwianie pasażu jelitowego. Dziennie spożycie błonnika powinno wynosić od 20 do 35 gramów.


  Odżywianie dostarcza ciału energii czyli paliwa, którego potrzebujemy do życia. Człowiek potrzebuje energii na wszystko co robi, również na oddychanie.


  Pacjenci, którzy cierpią z powodu utrudnionego oddychania powinni pamiętać o prostych wskazówkach:

  1. Jedz powoli, małymi kęsami, dokładnie przeżuwając. Nie śpiesz się.
  2. Wybieraj produkty i potrawy łatwe do pogryzienia oraz przełknięcia.
  3. Jedz częściej ale mniejsze objętościowo posiłki: zamiast 3 większych wybierz 6 mniejszych posiłków
  4. Staraj się nie pić zbyt dużo w czasie jedzenia – pozostaw napój na koniec, aby w czasie jedzenie dodatkowo nie przepełniać żołądka.
  5. Spożywaj posiłki siedząc w pozycji wyprostowanej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 23:29 autor odpowiedzi: smiling

  co tu wiele pisać Ci co tą przypadłość mają dobrze wiedzą co mają jeść powiem króto małe i częste posiłki ,potrawy nie obciążające żołądka , żadne potrawy wzdymajaące

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zdrowa dieta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania