Porady - pytania i odpowiedzi

2010-12-25 17:06 autor: Nestii

8 200 odsłon

Epilepsja, seryjne zdrady - podstawą do unieważnienia małżeństwa?

Witam.

Oto moja sytuacja, 4 lata w małżeństwie. Mąż dopuścił się 3 zdrad fizycznych (o których wiem), współzyl również niezabezpieczając się, narażają moje zdrowie. Mąż z nałogiem onanizmu, liczne zanjomości z kobietami przez internet. Psycholog stwierdził u niego problemy z "wolą", z "chceniem"-brak kontroli nad popędem seksualnym.

Na kilka dni przez ślubem dostał ataku padaczki. Mąż nie pamięta piątku -dnia przezd slubem-zastanawiam się czy pamięta moment przysięgi małżeńskiej-twierdzi że tak. Ale byl wtedy bardzo nieobecny, nieswój. Atak powtórzyl się po miesiącu juz po slubie-włączono leczenie farmakologiczne.

Za zdrady obwinił mnie i naszą sytuację mieszkaniową, że nie mieszkamy sami, a dlatego bo ja nie pracuję-wychowuje dziecko...

Prosze o poradę bo miotam sie między wiarą, a lękiem o życie swoje psychiczne, przyszłośc a przede wszystkim o córkę (psycholog zasugerowała mi że mężczyzna o tak niepohowanym popędzie może stanowić zagrożenie dal dziecka).

Choć jest we mnie wiara w cud, że Bóg pomoże nam , coraz częściej jednak myslę o umiewaznieniu tego małżeństwa, czy miałabym do tego podstawy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-12-28 04:43 autor odpowiedzi: Kanonista

  Analizując Pani sytuacje, wszystko wskazuje że istnieje  przesłanka nieważności małżeństwa w postaci ewentualnej niezdolności męża do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich. Dla właściwego przestawienia Pani sytuacje należałby się dokładnie zapoznać z dokumentacją medyczną tyczącą się padaczki oraz dokumentacją psychologiczną.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-12-28 07:12 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  przyczynę, na podstawie której będzie można prowadzić proces, powinien zaproponować właściwy Sąd Kościelny (zwykle jest nim Sąd właściwy dla miejsca zawarcia zwiazku względnie zamieszkania przyszłej strony pozwanej). Wg mnie tytułem jest niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK) po stronie mężczyzny.

  Proszę też gromadzić wszelkie dowody (w postaci np. dokumentów), będę one mogły złożyć się na całość zgromadzonych w trakcie procesu środków dowodowych.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-14 16:11 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  TO CIĘŻKA SYTUACJA. PANI ŻYCIE I PANI MUSI SAMA PODJĄĆ TĘ DECYZJĘ. ZDRADY, NIEPOCHAMOWANIE POPĘDU SEKSUALNEGO, EPILEPSA- TO SĄ FAKTY, KTÓRE MOGŁYBY UMOŻLIWIĆ UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA. Z JEDNEJ STRONY MA PANI PRAWO DO UŁOŻENIA SOBIE ZYCIA Z MĘŻCZYZNĄ ZDROWYM PSYCHICZNIE I POCZYTALNYM ,KTÓRY ZAPEWNI PANI POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA. sŁUSZNE SĄ PANI OBAWY O CÓRKĘ.  Z DRUGIEJ STRONY MAŁŻEŃSTWO JEST NA DOBRE I NA ZŁE. JA CHYBA BYM NIE POTRAFIŁA SIĘ POŚWIĘCIĆ I ŻYĆ W CIĄGŁYM STRACHU I ŚWIADOMOŚCI, ŻE MĄŻ MNIE ZDRADZA. PROSZĘ SIĘ MODLIĆ- POLECAM RÓZANIEC-NOWENNE POMPEJSKĄ W TEJ SPRAWIE.

  Oceń odpowiedź 0 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-10-06 16:47 autor odpowiedzi: Edi1995

  Witam mam takie pytanie mam epilepsje nie jestem chora psychicznie gdyż nigdy nie byłam u psychiatry mam męża( bo jesteśmy po cywilnym) którego bardzo kocham dodatkowo mamy dwuletnią córcię niedługo będzie drugie chcielibyśmy wziąść ślub kościelny ale ksiądz nam utrudnia żądając zaświafczenia o stanie zdrowia psychicznego czy ma do tego prawo i dlaczego tak jest co księdza obchodzi jeżeli ludzie chcą żyć bo Bożemu a im się to utrudnia to jak mają źyć dodam że dziecko mamy ochrzczone i chodzimy co niedziela do kościoła

  Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2018-10-07 09:10

  Witam Panią, proszę Księdza źle nie zrozumieć: jest wiele przyczyn, które faktycznie są podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Być może Ksiądz posiada pewne informacje, stąd Jego prośba. Chodzi, aby uniknąć w przyszłości sytuacji, iż przez brak zbadania w sposób należyty sprawy dane personalne Księdza - kolokwialnie mówiąc - będą przewijać się w aktach sprawy. Jeśli nie ma zatem Pani nic do ukrycia - wypada mi życzyć Państwu wszystkiego dobrego! dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (specjalista - kościelny proces o nieważność małżeństwa)

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania