Porady - pytania i odpowiedzi

2010-10-22 18:09 autor: Lucynka

10 326 odsłon

Czy choroba lub strach,wstyd może być powodem do unieważnienia ślubu kościelnego?

Jestem 13lat po slubie koscielnym i 3lata po rozwodzie cywilnym.On mnie kochal nadskakiwal,schlebial,bylam nastolatka bez poczucia wlasnej wartosci,bardzo niesmiala,nieasertywna.Nie kochajac wmieszalam sie w ten zwiazek,balam sie skonczyc,mial wybuchowy charakter, raz probowalam to mowil, ze targnalby sie na swoje zycie.

 

Pozniej okazalo sie ze jestem (z corka) w ciazy. Niechcialam za niego wyjsc,on wiedzial ale nawet jemu balam sie do tego przyznac.W duchu krzyczalam do Boga,takze przy oltarzu,by mi dal odwage powiedziec nie i jeszcze ten wstyd przed spoleczenstwem! Czulam sie zmuszona symulowac. Rodzice takze stwierdzili,ze powinnam byc konsekwentna i wyjsc za niego,bo to wstyd.

 

Druga rzecz:przed slubem zauwazylam u meza wysypke,szybko mnie uspokoil,ze to zejdzie trzeba tylko posmarowac i to nie zarazliwe.Po slubie wyszlo na jaw iz ta choroba jest w rodzinie od kilku pokolen (u synow) i to schodzi tylko na jakis czas.Bojac sie ze urodzi sie syn bedzie oszpecony i skazany na te uciazliwa dolegliwosc grzybiczna, nie moglam tworzyc z mezem normalnej rodziny,zyc "po katolicku".Na wszystkie mozliwe sposoby niedopuszczalam do zajscia w ciaze.Czy mam jakies szanse o ubieganie sie o uniewaznienie slubu koscielnego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-10-24 22:14 autor odpowiedzi: Kanonista

  Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, małżeństwo powstaje na skutek umowy zawartej między małżonkami. Domniemywa się również, że wewnętrzna zgoda na małżeństwo, odpowiada słowom lub znakom użytym przy zawieraniu małżeństwa. Jeśli więc jedna lub obie strony wykluczą samo małżeństwo lub jakiś istotny element albo przymiot, to zawierają małżeństwo nieważnie. Z Pani opisu można wnioskować o prawdopodobnym tytule symulacji zgody małżeńskiej, choć by uzyskać całkowitą pewność należy przeanalizować sprawę pod kątem tytułu symulacji i ewentualnego przymusu.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-10-31 06:42 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  radziłabym udanie się do właściwego sądu kościelnego (msc. zawarcia związku względnie zamieszkania strony nie wnoszącej pozwu) celem otrzymania propozycji przyczyny. Być może, obok wykluczenia zgody małżeńskiej, w grę wchodzi niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po właściwej stronie.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

   

   

  Ocena odpowiedzi 1 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-23 03:53 autor odpowiedzi: smiling

  tak jeżeli wiedza o niej została utajniona

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania