Porady - pytania i odpowiedzi

2011-01-09 17:57 autor: dominik

7 736 odsłon

Obiecane mieszkanie w zamian za ślub

Witam,

7 miesiecy temu wziąłem ślub kościelny. W związku ze zdradą narzeczonej która miała miejsce jeszcze przed slubem, postawiłem warunek. Zgodzę sie z nią ożenic jeżeli zaraz po ślubie otrzyman od niej w darowiznie jej mieszkanie. Zgodział się i obiecała, że jezeli sie z nią ożenię dostanę jej M4. Niedawno gdy poraz który się o owe przepisanie mieszkania upomniałem, żona postanowiła je sprzedac i sie ze mna  rozwieść.  Czy powyższe jest podstawą do uniewaznienia slubu kościelnego

 

Dominik

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-01-11 11:38 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  tak, sytuacja przedstawiona przez Pana kwalifikuje się do przeprowadzenia procesu z tytułu warunku co do przyszłości postawionego przez Pana.

  Jednakże, na podstawie krótkiego opisu Pana żony można sugerować też być może inne przyczyny, jak: wykluczenie wierności przez kobietę, niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po Jej stronie. Jednak jest to moja tylko sugestia, ale warto również i te przyczyny wziąć pod uwagę po dokładnej analizie historii Państwa znajomości jak i małżeństwa.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 1 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-17 21:15 autor odpowiedzi: Eska1954

  Czyli było to tak coś za coś,a gdzie miłość i cała reszta,która decyduje o tym,że dwoje ludzi chce być razem?Pani Adwokat,czy to na pewno jest powód do unieważnienia ślubu kościelnego?!Toż to istny targ,coś za coś!!!

  Oceń odpowiedź 1 15

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-18 06:57 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Do Swojej Przedmówczyni,

  witam,

  tak jest, iż istnieje możliwość orzeczenia nieważności małżeństwa, gdy został postawiony warunek, w tym momencie nie pora na szczegóły tegoż tytułu, ale proszę zobaczyć, co Pani sama napisała, z czym się zgadzam, cyt.: "..to istny targ...". Właśnie, i gdy dochodzi do tak rozumianego targu, co stoi w sprzeczności do istoty małżeństwa, wówczas rzeczywiście nie można się dziwić, iż małżeństwo zawarte pod warunkiem jest nieważne.

  Pozdrawiam!

  Ocena odpowiedzi 0 12

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-20 19:34 autor odpowiedzi: Eska1954

  Do Pani Adwokat.

  Witam.

  Długo myslałam nad tym,co napisała Pani tu do mnie.Przyznaję rację,rzeczywiście małżeństwo nie może być zawarte "za coś",a tak było w tym przypadku.Winię tu obydwoje małżonków,że na takich zasadach zdecydowali się na tak ważny krok,jakim jest ślub kościelny.

  Oceń odpowiedź 0 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-21 06:49 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Do Przedmówczyni:

  Witam ponownie,

  zgadza się, tu pojawia się drobny niuans: Mężczyzna jawi się w tym przypadku jako Ten, który stawia warunek, bez spełnienia jego treści nie doszłoby do zawarcia związku, zaś Kobieta daje obietnicę, być może dla tzw. "świętego spokoju".

  Pozdrawiam!

  Ocena odpowiedzi 0 9

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania