Porady - pytania i odpowiedzi

2010-12-17 12:03 autor: Ania-Marysia

17 294 odsłon

Jak napisać apelację (nieważność małżeństwa)

Otzymałam właśnie negatywną decyzję I intancji orzekającą ważnośc związku małżeńnskiego. Chcę napisać apelację. Jak powinna wygladac treść i forma takiej apelacji. Problemem jest to iz przebywam za granicą... Czy są gdzieś jakieś gotowe wzory takich apelacji? Co powinnam w niej zawrzeć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-12-17 13:42 autor odpowiedzi: Kanonista

  Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego Kan. 1628 - Strona, która się czuje pokrzywdzona jakimś wyrokiem, a także rzecznik sprawiedliwości i obrońca węzła w sprawach, w których wymagana jest ich obecność, mają prawo apelować od wyroku do wyższego sędziego, z zachowaniem przepisu kan. 1629.

  W piśmie apelacyjnym należy zwrócić uwagę, dlaczego  i   czemu ,nie zgadza się Pani z wyrokiem I Instancji, jak i poprosić Sąd II Instancji o zmianę wyroku Sądu I Instancji.Ponadto może również Pani wnieść nowe dowody, jak i może Pani prosić o rozpatrzenie np.nowych tytułów nieważności (kan.1639, 1683).

  Pod względem formalnym pismo apelacyjne powinno zawierać-oznaczenie strony-czyli Pani, wskazanie na sąd kompetentny do rozpatrzenia apelacji (czyli sąd II Instancji)-wskazać, że wyrokiem z dn...(podać datę)Sąd I Instancji orzekł ważność małżeństwa z tytułu (tytułów).Od powyższego wyroku wnoszę apelację i podać treść jej uzasadnienia.

  Ocena odpowiedzi 4 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-12-17 14:23 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  od otrzymania wyroku ma Pani 15 dni na tzw. zgłoszenie apelacji, następnie od zgłoszenia apelacji kolejne 30 dni na jej uzasadnienie. Pisma kieruje Pani do Trybunału II instancji za pośrednictwem Trybunału orzekającego w Pani sprawie jako Sąd I Instancji, aczkolwiek może Pani apelować do Trybunału Roty Rzymskiej.

  Czymś zalecanym jest podanie nowych dowodów, np. świadków, a nie tylko polemika z treścią wyroku.

  Nie zawsze też Sąd II Instancji może przyjać nowy tytuł, czasami jest tak, iż nowy tytuł strona zgłasza przy rozpoczęciu nowej sprawy.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 0 13

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 12:10 autor odpowiedzi: lawenda1979

  Witam, ja wlasnie otrzymalam negatywna odpowiedz z sadu koscielnego. Nie rozumiem tego gdyz malzonek odszedl po miesiacu po slubie do innej kobiety. Myslalam ze mam duza szanse na udowodnienie jego winy i niedojrzalosci emocjonalnej. I teraz juz sama nie wiem jak to wszystko jest rozpatrywane... czy mam jeszcze szanse piszac odwolanie..jestem zalamana..

  Ocena odpowiedzi 4 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 12:54 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  być może proces przebiegał z innej przyczyny, aniżeli Pani wskazała, w zaistniałej sytuacji Sąd nie ma obowiązku rozszerzenia przedmiotu sporu o nowy tytuł, Strona musi mieć nad tym sama pieczę.

  Sprawa winna być zbadana, tak w kontekście ew. nowej przyczyny, jak i zasadności apelacji.

  Znowu zapytanie o szanse na odwołanie się bez zaznajomienia się z Pani sprawą pod kątem ew. nowego tytułu jak i bez zaznajomienia się z Pani wyrokiem, uniemożliwia udzielenie odpowiedzi.

  Pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 1 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 14:20 autor odpowiedzi: Andrzej52

  Uważam że w tej sytacji powinnaś pisać odwołania aż do skutku.Jeśli będzie trzeba to i do Trybunału Roty Rzymskiej.Oczywiście lepiej będzie wskazać kolejnych świadków i dodatkowe okoliczności. Istotne są także motywy męża .Z jakiej przyczyny wstąpił w związek małżeński nie planując pożycia?Czy powiedział Ci przed ślubem o swoich planach życiowych? Może nie był świadomy w chwili składania przysięgi małżeńskiej? Wskaż nowych świadków na te okoliczności.Powodzenia i cierpliwości.

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-15 11:18 autor odpowiedzi: smiling

  Przysługuje nam odwołanie, apelacja?

  Proces taki składa się z III instancji. Jeżeli I instancja wyda wyrok pozytywny, to akta są przesyłane do zbadania sprawy przez II instancję. Jeżeli II instancja wyda wyrok pozytywny, to dane małżeństwo jest uznane za nieważnie zawarte. Z kolei, jeżeli I instancja wyda wyrok negatywny, to osoba, która nie zgadza się z wyrokiem musi zgłosić i napisać skargę z prośbą o przeprowadzenie procesu do II instancji. Jeżeli II instancja wyda wyrok pozytywny, to trzeba skierować skargę do III instancji. Natomiast jeżeli II instancja wyda wyrok negatywny, to dane małżeństwo będzie uznawane za ważne i nadal obowiązujące.

  Oceń odpowiedź 3 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-16 07:35 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Do Przedmówcy,
  Instancji może być o wiele więcej, biorąc pod uwagę fakt wniesienie nowego tytułu na szczeblu apelacyjnym, bądź nowego wniesienia sprawy.
  Uszanowanie!

  smiling skomentował/a odpowiedź 2015-07-16 14:22

  dziękuję pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-07 15:38 autor odpowiedzi: basiaczek1

  Witam serdecznie. Chciałam bym zasiegnąc informacji jesli chodzi o przesłuchanie przez biegłego psychologa w procesie o uniewaznienie małżenstwa. Czy jest to konieczne. Czy przesłuchiwane sa obie strony procesu czy tylko powód? I jak jest ze zwolnieniem z kosztów procesu. W skardze powodowej pisałam o zwolnienie z kosztów, odpowiedz była pozytywana. Dzis otrzymałam pismo w którym zawarta jest informacja z tym iż musze uiścic opłaty od procesu. Co moge z tym zrobic ?Basia

  Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2016-12-07 15:59

  Szanowna Pani, odnośnie kosztów proszę zapytywać w Sądzie. Odnośnie Biegłego - zależy to od praxis Sądu: badana jest zawsze Strona, po której domniemywa się np. niezdolność, ale i bywa, że stawia się też Strona przeciwna. Uszanowanie!

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-20 21:33 autor odpowiedzi: ATA 111

  WITAM A CO WTEDY GDY PIERWSZA INSTANCJA BYŁA ZA WAŻNOŚCIĄ  WYSŁAŁAM ŻE SIE NI GODZE  Z TYM WYROKIEM ,POSZŁO DO DRUGIEJ TAM PO ROKU DOSTAŁAM ODP POZYTYWNĄ ZE ZOSTAŁO NIEWAZNIE ZAWARTE.....I ŻE MAM CZEKĆ 2 TYGODNIE NA  UMOCNIENIE WYROKU I BEDE MOGŁA ZAWRZEĆ NOWY ZWIĄZEK ....NIE MA MOWY W PIŚMIE O TRZECIEJ INSTANCJI ????? CO ZROBIĆ ??

  madlen_871 skomentował/a odpowiedź 2017-11-20 13:19

  Witam serdecznie. Również dostałam z pierwszej instancji negatywna odpowiedz. Czy zgodziłaby się Pani na zadanie kilku pytań? będę składać apelację. Jeśli to mozliwe proszę o kontakt na maila magda_871@onet.eu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-21 05:04 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani/Panie,
  najlepiej jest się skontaktować z Sądem. Wystarczy jeden wyrok pozytywny, od którego nikt nie apeluje.
  Uszanowanie!

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-24 09:31 autor odpowiedzi: ona13

  Witam, moj narzeczony dostał 2 dni temu wyrok negatywny z I instancji. Chcemy złożyć apelację. Bardzo nam zależy na  unieważnieniu tego poprzedniego małżeństwa. Czy jest możliwe troche zmienić zeznania czy uznają to za mataczenie w sparwie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-24 09:35 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Apelacja to podanie nowych faktów, to wzięcie pod uwagę treści wyroku, to - wreszcie - odpowiedź na pytanie czy teoria stojąca za daną przyczyną wyraża się in praxis. Od tego zależy ew. zmiana treści tego, co zostało zapodane.
  Zapraszam do kontaktu!

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X