Porady - pytania i odpowiedzi

2012-05-06 22:12 autor: janek1967

12 289 odsłon

Czy mogę liczyć na unieważnienie ślubu

Jestem prawie 22 lata po slubie koscielnym i 2 lata w seperacji. Zona od zawsze wykazywała obojetnosc do wspolzycia.Po 15 latach malzestwa zadalem pytanie wprost-Czy bylas ofiara gwaltu lub molestowania,byl placz i zastraszanie ze jak komus powiem Ona skonczy z soba.Bylo to zatajenie ,ktore mialo wplyw na płaszczyzne malzestwa.Byłem 2 lata w pracy za granica,poinformacji ze przyjezdzam zona oswiadczyla ze chce bialego malzestwa,niewspolzylismy 5 miesiecy,na tym tle dochodzilo do sprzeczek,podjolem decyzje aby sie wyprowadzila do naszego drugiego mieszkania.Kiedys zdecydowalem ja odwiedzic,okazalo sie ze z mieszkania uciekal mezczyzna,pozniej dowiedzialem sie ze byli razem na wczasach,wycieczkach ze czesto sie spotykali.Mimo 2 lat nieformalnej seperacji byłem wierny przysiedze malzeskiej.Teraz zastanawiam sie czy powod  zatajenia przez zone molestowania ktory mial istotny wpływ na nasz zwiazek niejest powodem do uniewaznienia

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-05-07 14:47 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  molestowanie mogło wywrzeć wpływ na strukturę psychiczną Pana Żony, jeżeli tak, wówczas właściwym tytułem byłaby niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety. Ważnym jest jednak udowodnienie jej istnienia w okresie przedślubnym, jak i gradacji tego po fakcie zawarcia związku. Sama obojętność jest mało przekonywująca - oczywiście sugeruję się tu jedynie tym Pana słowem, gdy de facto można problem ten opisać szerzej.

  Mówiąc z kolei o podstępie trzeba udowodnić, iż osoba, która zataiła prawdę, uczyniła to - celem wyłudzenia zgody małżeńskiej; z kolei osoba, która została wprowadzona w błąd nie zawarłaby tego związku, wiedząc o tym.

  Warto bardziej szczegółowo zweryfikować kwestię Pana związku.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 4 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-07 15:33 autor odpowiedzi: janek1967

  Dziekuje pani doktor za odpowiedz.Wiem ze zonie sprawie ból ,i mam watpliwosci ,przeciez w sadzie Biskupim bedzie wywlekane to czego zona niechce,to straszne przezycie wracac do tych lat,ktore chciałaby zapomniec ale rownie ciezko zyc z osoba ktora ktora o wspolzyciu mowi do mnie ;wez to dziadostwo bo mnie gniecie,lub niebedziesz mi wkładal fi..ta,gdzie zgadza sie na wspolzycie tylko wtedy gdy sa z dwa zabezpieczenia(niekatolickie)Kiedy mowi ,mnie to niepotrzebne,bez tego da sie zyc-czy to nie dowod, na brak uzywania rozumu godnosci dla meza

  Ocena odpowiedzi 5 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-07 17:24 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam ponownie,

  jeżeli Żona odczuwała ból, to być może po Jej stronie można będzie dopatrzyć się tzw. waginizmu (to już związane jest z przeszkodą impotencji), stąd też pytanie czy była zdolna do współżycia.

  Pisze Pan też o zabezpieczeniach, znowu kolejne pytanie: czy mają Państwo dzieci; gdy Żona przykładowo była zdolna do pożycia intymnego, ale nie chciała dzieci, stąd zabezpieczenia, stąd odmawianie współżycia wówczas mamy do czynienia z wykluczeniem potomstwa przez kobietę (pomijam też możliwość wykluczenia pożycia).

  Problem jak sam Pan widzi jest skomplikowany, ma wiele płaszczyzn, ale polecam udanie się do właściwego Sądu kościelnego (kompetentnego z racji miejsca zawarcia związku, względnie zamieszkania przyszłej strony pozwanej), aby po dłuższej rozmowie dowiedzieć się o zasadności dla procesu.

  Co do samego przebiegu procesu (szczególnie: przesłuchania) to należy podchodzić do tego jako fazy odkrywania prawdy nie zaś stawiania pytań "nieprzyjemnych" - takowych nie ma. Jeżeli Obie Strony będa miały takie nastawienie, to będzie to bardzo dobra postawa!

  Powodzenia!

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 4 8

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania