Porady - pytania i odpowiedzi

2012-04-11 09:02 autor: milka435

8 274 odsłon

Czy mogę unieważnić ślub kościelny?

3,5 roku temu wyszłam za mąż.Przyłapywałam go na drobnych kłamstwach.Po ślubie zaczęły się też dziwne fascynacje innymi kobietami np.pisał do mojej siostry przez pół roku”Słoneczko pięknie dziś wyglądałaś, żałuje że Cię wcześniej nie poznałem Kocham Cię”.Zostawił siostrę w spokoju gdy zmienił pracę.Wtedy pojawiały się inne koleżanki.Ostatnio zaczęły się po 3 razy dziennie telefony, wyjazdy służbowe, gg, sms, mejle przy nakrywaniu go na kolejnych kłamstwach popadłam w nerwicę nigdy nie przypuszczałam że on taki jest.Bałam się za każdym dźwiękiem telefonu, że już znów coś wymyślił, jak załatwiał (niby) sprawy służbowe do rana lub do 2 w nocy(mam wrażenie że od sms, gg, i pisania z kobietami jest uzależniony on ma z tym jakiś problem).Często zmienia pracę teraz to już 8.Niektóre trwały miesiąc lub dwa.Rok czasu był bezrobotny.Gdy na początku miał fajną pracę nagle oświadczył mi że go zwalniają.Jak zauważyłam teraźniejsze kłamstwa to zaczęłam wertować też w przeszłości i okazało się że sam się zwolnił.To były jego sprawy ja miałam się jego sprawami nie zajmować.Podejrzewam, że z innymi pracami było podobnie.Dwa miesiące temu oświadczył mi że rzuca studia bo trzeba by było jeszcze jeden semestr opłacić wszystko zwalił na szkołę itp.dowiedziałam się, że go wywalili, a mi nie kazał się doszukiwać.Takich sytuacji było ogrom.Kiedyś podczas jazdy autem była śnieżyca a on jechał 140km/h płakałam całą drogę i prosiłam żeby przestał a on jechał jeszcze szybciej bardzo bałam się o życie siostry która z nami jechała.Była w szoku jaki to człowiek i jak ogromny wpływ ma na moją psychikę w jak umiejętny sposób sie znęca.Gdy przyłapywałam go na kłamstwie to się wykręcał kolejnymi kłamstwami, robił mi pranie mózgu. dy dowiedziałam się jaki jest naprawdę przypomniało mi się zdarzenie z czasów narzeczeństwa.Mówił mi, że ktoś go prześladuje z mojego powodu, że grozi mu i mi też.Jak raz wyszłam sama na festyn z kolegą to napisał do mnie smsa, że ten prześladowca znów do niego napisał „ Widzę, że mam więcej rywali do pokonania po co mam się męczyć z tyloma lepiej zlikwidować problem u źródła i zabić ją.Jak w takim tłumie wepchnę nóż w plecy to nawet nikt nie zauważy”.Mąż był takim niewiniątkiem, że nigdy bym źle o nim nie pomyślała i wtedy nawet nie przypuszczałam, że to może być jego sprawka, bo nie chciał żebym wychodziła sama i tak mnie sprawdzał.Mówił mi że był w tej sprawie na policji że jest prowadzone śledztwo.Gdy oświadczyłam mu, że z nim zrywam dla jego bezpieczeństwa wtedy nagle wszystko ustało.Powiedział mi, że ustalili kto to, że ten ktoś się zaćpał, a rodzina prosi żeby nie ujawniać tożsamości.Mam wielu światków że taka sytuacja miała miejsce nawet spoza rodziny.Czy gdybym sprawdziła że na policji nigdy takiego zgłoszenia nie było to czy na podstawie tego mogę unieważnić ślub kościelny? Teraz po kilku spotkaniach z jedną dziewczyną oświadczył że mnie nie kocha i nie chce ze mną być.I to jest moja wina bo ja za dużo dochodzę i go ograniczam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-04-12 16:37 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  w Pani przypadku można prowadzić proces z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK) po stronie mężczyzny (przyszłej strony pozwanej). Istotnym jest ukazanie problemów nie tylko po zawartym związku, ale też z okresu przedślubnego. Można postarać się też udowodnić, iż problemy z ok. poślubnego były bardziej natężone od tych sprzed.

  Jak zwykle w takich sytuacjacj powtarzam: warto też zbadać historię Pani związku w kontekście pozostałych tytułów prawnych.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-04-12 16:41 autor odpowiedzi: Kanonista

  Szanowna Pani 

  Okoliczności przez Panią przedstawiona jak najbardziej potwierdzają, iż mąż jest zarówno niedojrzały do małżeństwa,ale i (w oparciu o doświadczenie zawodowe )przejawia cechy poważniejszych zaburzeń (ich charakter określa biegł powołany do sprawy).Ewewntualne zaświadczenie z Policji można wykorzystać jako dowód w sprawie.

  Analiza Pani opisu potwierdza istnienie podstawy nieważności małżeństwa.

  pozdrawiam

  mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Bryła

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania