Porady - pytania i odpowiedzi

2010-09-20 23:05 autor: glicynia

14 094 odsłon

Czym zajmuje się demonologia?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-09-22 08:03 autor odpowiedzi: Roman Zając

  Jak sama nazwa wskazuje, demonologia jest nauką zajmującą się demonami. Naukę te można uprawiać z różnego punktu widzenia. Religioznawcy zajmują się demonami jako przedmiotem wierzeń i nie zastanawiają się nad ich realnym istnieniem. Tym między innymi religioznawstwo różni sie od teologii. W religioznawstwie demonologia jest dyscypliną dotyczącą wszystkich ponadludzkich mocy, które w religiach zajmują pośrednią pozycję między bogami a ludźmi (a więc również aniołami). Tak rozumiana demonologia jest przedmiotem zainteresowań religioznawców, etnologów i antropologów kulturowych.

   

  Z punktu widzenia chrześcijańskiej systematyzacji nauk teologicznych, demonologia jest częścią działu teologii dogmatycznej, zwanego protologią (nauką o rzeczach stworzonych). W protologii zaś demonologia to część angelologii (nauki o aniołach), ponieważ chrześcijaństwo uważa Szatana i inne złe duchy za upadłe anioły (w religioznawstwie jest inaczej - angelologia stanowi część demonologii rozumianej bardzo szeroko). A zatem w seminariach duchownych i na wydziałach teologicznych studenci uczą się demonologii w ramach wykładów z teologii dogmatycznej - protologii. Ponadto pewne zagadnienia pokrewne są podejmowane w ramach teologii duchowości oraz teologii moralnej.

   

  Demonologia była kiedyś dyscypliną bardzo popularną. Demonolodzy snuli jednak spekulacje zupełnie pozbawione podstaw. Rozwijano nauki o incubach i succubach (czyli demonach męskich i żeńskich, dopuszczających się wykorzystywania seksualnego), pisano rozprawy o sposobach działania demonów i hierarchii w piekle. Przy okazji mieszano pojęcia, wprowadzając chaos terminologiczny. Tak uprawiana demonologia należy już do przeszłości. Obecnie w teologii analizuje się postać Szatana i świat demonów głównie w świetle nauczania biblijnego. Chodzi więc o egzegezę tekstów biblijnych, które wspominają o Szatanie i demonach, z uwzględnieniem ówczesnej mentalności i wyobrażeń dotyczących świata starożytnego.

   

  Biblista śledzi ewolucję tych wyobrażeń, szukając analogii w kulturach i wierzeniach ościennych ludów, które mogły mieć wpływ na żydowskie poglądy o złych duchach. Egzorcyści uprawiają tak zwaną demonologię "praktyczną", która wypracowuje skuteczne metody przeciwdziałania demonom.

  Ocena odpowiedzi 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-22 16:17 autor odpowiedzi: Eska1954

  Chrześcijańska demonologia mówi,że szatan i jego demony są upadłymi aniołami,które toczą ciężką bitwę z Bogiem,aniołami i ludem bożym

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Nauki humanistyczne i społeczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania