Porady - pytania i odpowiedzi

2010-10-06 10:20 autor: bcde920

20 383 odsłon

Jak to jest z demonami w chrześcijaństwie? Czy istnieją i skąd się wzięły?

Czy demony istnieją, czy jest to tylko puste określenie, zależnie od kontekstu oznaczające bożki/samego Szatana? Jeżeli demony istnieją, jakie jest ich pochodzenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-10-07 09:44 autor odpowiedzi: Roman Zając

  Termin "demon" (gr. daimonion) miał pierwotnie dość szerokie znaczenie. Oznaczał istoty występujące w wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą czysto duchową.  Było to zarówno pozytywne jak i negatywne określenie nadludzkiej istoty. Sokrates nazywał daimonionem ducha opiekuńczego. W Starym Testamencie są wzmianki o różnych istotach demonicznych obecnych w ludowym folklorze religijnym, które wyobrażano sobie jako jakieś kozłopodobne stwory (hebr. szedim i seirim).

   

  W Biblii są one bytami złośliwymi i szkodzącymi ludziom. Księga Kapłańska (16) wspomina o pustynnym demonie Azazelu a Księga Izajasza o nocnej strzydze - Lilith. W Księdze Tobiasza po raz pierwszy pojawia się kocepcja duchowego bytu (nazwanego Asmodeuszem), który opętał Sarę. Demonami w ST nazywano też bóstwa pogańskie. Przykładem jest fenicki Baal Zebul, którego Izraelici uznali za demona Belzebuba. Pochodzenie demonów jest niejasne. Opowiedzi próbowały udzielić judaistyczne apokryfy, które utożsamiły demony z duszami Nefilim - czyli istot, ktore narodziły się z zakazanych związków aniołów i ludzkich kobiet. Mówi o tym wyraźnie apokryficzna Etiopska Księga Henocha 15, 6-12. Potop miał zgładzić owych potomków aniołów. Według apokaliptyki żydowskiej demony dokonują opętań, aby znów na jakiś czas uzyskać cielesność i nie błąkać się po ziemi lub nie przebywać w Czeluści. Powstali bowiem jako istoty cielesne, zrodzone z kobiet, które oddały się aniołom, a po śmierci stali się złymi duchami, jako istoty, których nie stworzył Bóg.

   

  Nowy Testament nie idzie jednak tropem tych rozważań i ukazuje związek demonów z Szatanem, jako ich władcą. Opętania przez demony są w Nowym Testamencie przejawem działalności Szatana jako nieprzyjaciela ludzkości. Dlatego własnie teologia chrzescijańska uznała demony za innych zbuntowanych aniołów, ktorzy opowiedzieli się za Szatanem. A zatem zarówno Szatan jak i demony są zbuntowanymi aniołami. Niektórzy przymują, że demonami stają się dusze ludzi potępionych, którzy odrzucili Boga i znaleźli się w stanie Piekła. Jest to jednak pogląd odrzucany przez teologię katolicką, podobnie jak możliwość opętania przez duszę osoby zmarłej. Gdy opętana Anneliese Michel mówiła sześcioma różnymi głosami męskimi, a każdy z nich określał siebie imionami ludzi (Judasza, Kaina, Nerona, Hitlera i ksiądza Fleischmanna), nie znaczy to, że była opętana przez dusze zmarłych, gdyż to co mówią demony podczas opętań najczęściej jest kłamstwami. 

  Ocena odpowiedzi 3 13

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-10-21 19:10 autor odpowiedzi: ostatek

  Diabeł, jako przeciwnik Boga, był na początku wymysłem politycznym mającym na celu wzmocnienie władzy kleru irańskiego w VI wieku p.n.e. Później, za czasów Inkwizycji, walka z szatanem służyła głównie wzbogacaniu się kleru dzięki konfiskatom dóbr opętanych.


  Powszechnie uważa się, że diabła stworzyła Biblia. W pierwszej księdze S.T. wspomina się o nim, jak zasiada obok aniołów i pozostaje z Bogiem w przyjaźni.


  Baudelaire powiedział: "Największy spryt diabła polega na tym, że potrafi nas przekonać, iż go nie ma."


  Poniżej klika przykładów arystokracji piekielnej...


  Lucyfer — "Niosący światło", potocznie władca piekieł, pierwszy zbuntowany anioł. Ponoć niesłusznie oskarżony o nieposłuszeństwo wobec Boga, na skutek błędnego odczytania fragmentu biblijnej Księgi Izajasza. W okultyzmie Lucyfer jest cesarzem państwa piekielnego. Przed upadkiem należał do chóru cherubinów.


  Belzebub — "Władca Much", niegdyś był lokalnym bogiem syryjskim. Wzmianki o nim występują w ewangeliach św. Mateusza, Marka i Łukasza. Nie jest do końca pozbawiony sumienia, gdyż według apokryficznej ewangelii Nikodema sprzeciwił się Szatanowi i zezwolił na zabranie do nieba praojca Adama oraz świętych patriarchów uwięzionych w piekle.


  Azazel — demon. Występuje w mitologii hebrajskiej i muzułmańskiej. Twardy facet. Legenda głosi, że gdy Bóg rozkazał hierarchom nieba złożyć hołd Adamowi, Azazel odmówił, twierdząc iż "syn ognia nie pokłoni się synowi gliny". Za nieposłuszeństwo wyleciał z nieba i jest teraz jednym z najpotężniejszych demonów. Świetnie zna się na broni, lubi eleganckie kobiety, gdyż według podań hebrajskich wymyślił makijaż i damskie ozdoby.


  Asmodeusz — demon pochodzenia perskiego, w demonologii zarządca piekielnych domów gry. Według legendy jest synem demonicy Lilith i Samaela. O ojcostwo inna legenda podejrzewa Adama, byłego męża Lilith. Asmodeusz uchodzi za wynalazcę rozrywek, muzyki, tańca i mody. Podobno jest wiernym i serdecznym przyjacielem. Ma bystry umysł i dużą wiedzę, skoro udało mu się wyprowadzić w pole samego Salomona. Zdradza też ponoć talenty literackie i to niemałe, skoro przypisywano mu autorstwo "Dekameronu". Szekspir darzył go dużą sympatią i nazywał poufale Modo. Asmodeusz jest demonem niezgody małżeńskiej i zmysłowej miłości, a jego liczne romanse przeszły do legendy zarówno na Ziemi jak i w samym piekle.

  W kulturze europejskiej przedstawiano diabła jako karykaturę antycznego bożka Pana, obdarzonego ludzkim ciałem oraz rogami i kopytami kozła. Symbolem zła (w chrześcijaństwie) jest również wąż, a wężowi Egipcjanie i Aztekowie oddawali boską cześć. W mitologiach rzymskich i greckich nie znajdziemy śladu diabła. Niektóre religie nie straszyły szatanem, radziły sobie bez niego.

  Ponoć M. Luter widział diabła, nawet kałamarzem w niego rzucił...

  Ocena odpowiedzi 13 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-24 00:06 autor odpowiedzi: Eska1954

  Według wiary chrześcijańskiej,szatan i jego demony są upadłymi aniołami,które sprzeciwiły się Bogu i toczą walkę z Bogiem,jego świętymi aniołami i całym ludem bożym.

  Ocena odpowiedzi 2 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-01 01:29 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Jeśli chodzi o tematy paranormalne każdy może mieć odrębne zdanie. W religiach demon uznawany jest za złego ducha. Według religii chrześcijańskiej zły duch może wejść w ciało ludzkie- i wówczas może dojść do opętania. W kościele katolickim odprawiane są egzorcysty. Ja demony widzę (tzn wyobrażam sobie ;-) ) jako każdą pokusę i grzeszną myśl. Wówczas wiem, że pochodzi to od złego i staram się nie ulegać temu. Demony to coś, co ma nam zakłócić bliską relację i miłość Boga.

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-05 01:42 autor odpowiedzi: smiling

  O demonach mówi się, iż są nieczystymi duchami (Mateusza 10/1 i Marka 3/15). Aniołowie są „duchami” również, a o niektórych z nich mówi się, iż są sprzymierzeńcami Szatana (Mateusza 25/41 i Objawienie 12/7).

  Kiedy ludzie odrzucają Boga i podążają za złem stawiają Szatana i demony ponad Boga (porównaj 1 Koryntian 10/ 18-21). Kiedy odrzucają prawdę i przyjmują apetyczny błąd, przyjmują doktryny demonów (patrz 1 Tymoteusza 4/1 i 1 Jana 4/1-6).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-27 02:18 autor odpowiedzi: AlexParyż

  Demony to dusze gigantów ( Nefilimów jak ktos woli) wybitych przez Boga podczas potopu gdyż były bytem którego Bóg nie planował potomkowie Upadłych aniołów ok 200 którzy podczas upadku żałowali swojego wystepku i nie trafili do piekła tylko na ziemie i którzy wzieli sobie kobiety z rodu kaina (czarne)

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-21 08:23 autor odpowiedzi: arkamian

  ja spotkalem sie z demonami ,szatanami na zywo wiem zatem kim sa i widzialem ich na wlasne oczy tez mowilem do nich co bylo moim bledem sa to duchy niebieskie ktore zostaly juz osadzone za bunt i nienawidza ludzi daza do zaglady kazdego z nas aby nas pozbawic wiary a przede wszystkim nieba sa to istoty wredne i zlosliwe nie wolno im z nami rozmawiac kazdy szatan ma swoja armie demonow sa zenskie demony mowia glosem kobiety potrafia tak dopiec ze kto ma slabe nerwy to mogl by nawet ze soba skonczyc na tym im zalezy gdy bym mial tu opisac moje przezycia z tymi istotami to zajelo by mi to lata pisania one nigdy sie nie pojawiaja w taki sam sposob to narazie tyle moze napisze ksiazke ; Udreczony przez Demony ;

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Chrześcijaństwo

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy