Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-07 14:15 autor: NEON

12 044 odsłon

Skąd wywodzi się wiara?

Są różne wiary / religie - czy pochodne tych wiar są  wspólne i w  jakim okresie powstały?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-07-09 14:41 autor odpowiedzi: ostatek

  Na świecie istnieje około 10 tys. religii i wyznań. Nie potrafię ich wymienić, a co dopiero wspólny mianownik znaleźć. Poddaję się. Proszę o zawężenie pytania.

  Zgodnie z najnowszymi wykopaliskami archeologicznymi przyjmuje się, że pierwsze wierzenia pochodzą z ery neandertalczyków.
  Czwarte tysiąclecie przed naszą erą przynosi ze sobą dzieła, które już są spisane. Na ich rozwój religii wpływały poszczególne cywilizacje znajdujące się na terenie Bliskiego Wschodu i Egiptu. Objęły swym zasięgiem tereny leżące na obszarach Indusu oraz w Chinach. Na wschodzie rozwijają się religie o skomplikowanym systemie: głównie w Mezopotamii i Egipcie, również judaizm.

  Do największych religii świata zaliczamy (chronologicznie):
  judaizm
  hinduizm
  konfucjanizm
  buddyzm
  chrześcijaństwo
  islam

  Judaizm, hinduizm, konfucjanizm i buddyzm pojawiły się przed narodzinami Chrystusa, natomiast chrześcijaństwo i islam to religie naszej ery.

  Judaizm, wyznanie mojżeszowe, religia Żydów; także zespół wierzeń, wartości etycznych i postaw wynikający z tradycji i obyczajów narodu żydowskiego. Jest jedną z najstarszych religii świata; ukształtował się w II tysiącleciu p.n.e.
  Początki judaizmu sięgają patriarchy Abrahama, który pierwszy głosił wiarę w jedynego, niewidzialnego Boga, pragnącego, by człowiek był prawy i sprawiedliwy.

  Wyraz hinduizm jest neologizmem, terminem zbiorczym, obejmującym zróżnicowane przejawy religii występujące w przeszłości i współcześnie na obszarze subkontynentu indyjskiego. Nie jest mozliwe podanie daty powstania.

  Konfucjanizm, chińska doktryna filozoficzno-religijna oraz społeczno-polityczna wywodząca się od Konfucjusza (551 - 479 p.n.e.). Najważniejszym źródłem wiedzy o wczesnym konfucjanizmie są tzw. Dialogi konfucjańskie. Ważny dla doktryny jest też zespół ksiąg kanonicznych.

  Buddyzm, jedna z wielkich religii uniwersalnych oraz system filozoficzny, który wywodzi się z nauki o charakterze etyczno-soteriologicznym propagowanej na terenie północnych Indii (Bihar i pogranicze Nepalu) na przełomie VI i V w. p.n.e. przez Siddharthę Gautamę - Budda.

  Pojęcie chrześcijaństwa wywodzi się od tytułu Chrystusa (gr. Christos i łac. Christus) odniesionego do konkretnej postaci historycznej, Jezusa z Nazaretu, uznanego za Pomazańca i Syna Bożego, Mesjasza i Zbawiciela ludzkości.
  Podstawą chrześcijaństwa był judaizm; zgodnie ze starotestamentowym przymierzem Izraelici byli dziedzicami Bożych obietnic, a także głównymi adresatami objawienia. Jezus Chrystus miał świadomość, że jest oczekiwanym przez Izraela Mesjaszem; wypełnił więc starotestamentowe Prawo, a zarazem w imieniu Boga zawarł z ludzkością nowe przymierze.

  Islam (VII w.n.e.) stanowi kontynuację wcześniejszych religii monoteistycznych: judaizmu i chrześcijaństwa, dlatego też przez samych muzułmanów jest uważany za religię Abrahama (arab. Ibrahim). Ponieważ Bóg objawił się Mahometowi, który był jedynie prorokiem, muzułmanie odrzucają nazwę mahometanizm, gdyż sugeruje ona, że Mahomet ma boską naturę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Nauki humanistyczne i społeczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania