Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-05 16:32 autor: citren9

17 850 odsłon

Czy chrześcijaństwo wywodzi się od judaizmu?

Czy z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo? Jakie są podobieństwa pomiędzy tymi religiami?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-07-07 17:29 autor odpowiedzi: ostatek

  Tak. Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu i wyłoniło się z niego ok. połowy I wieku.

  Judaizm jest religią narodu żydowskiego, którego historia sięga 4 tys. lat p.n.e.
  Jest to religia monoteistyczna oparta na dwóch podstawowych założeniach:
  - wierze w jednego Boga, Stwórcy i Pana Wszechświata, który oczekuje od ludzi moralnego postępowania,
  - przekonaniu o posłannictwie Żydów, z którymi Bóg zawarł przymierze jako z narodem wybranym.

  Powstanie i rozwój chrześcijaństwa (również religii monoteistycznej) wiąże się z nauczaniem Chrystusa – Syna Bożego oraz z głoszeniem Ewangelii przez jego uczniów (z podkreśleniem roli św. Pawła, choć ten nie był uczniem JCh). W pierwszych latach swojego istnienia związane było ze wschodnią prowincją Cesarstwa Rzymskiego – Judeą, zwaną też w kolejnych stuleciach Palestyną. Szybko jednak religia ta wyszła poza granice Judei oraz jej mieszkańców – Żydów.
  Chrześcijanie wierzą, że Bóg - Stwórca i Pan Wszechświata, co do natury jest Jeden, ale w trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży (Jezus) i Duch Święty.
  Bóg z miłości do grzesznych i słabych ludzi posłał swego Jednorodzonego Syna, który narodził się z ziemskiej kobiety (Żydówki), aby swoją męczeńską śmiercią na krzyżu ofiarować wszystkim, którzy w Niego wierzą, zbawienie.
  W pierwszym stuleciu istnienia chrześcijaństwa spisano święte księgi, które otrzymały nazwę Nowy Testamentu, stanowiące razem z księgami Starego Testamentu (święte księgi Żydów) Biblię lub Pismo Święte. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły się kształtować pierwsze struktury organizacyjne chrześcijaństwa, które określono jednym terminem -  Kościół (gr. Ecclesia). Dość szybko doszło do podziału chrześcijaństwa na liczne nurty i grupy wyznaniowe.
  Obecnie wyróżnia się trzy najważniejsze nurty chrześcijaństwa:
  - katolicyzm,
  - prawosławie,
  - protestantyzm.
  Wspólna wszystkim odłamom chrześcijaństwa jest wiara w jednego Boga w trzech osobach (stwórcę wszystkich bytów), wcielenie i zbawcza misja Jezusa Chrystusa oraz zmartwychwstanie ciała i życie wieczne.
  Chrześcijanie niektórych wyznań (m.in. katolicy i prawosławni) oddają też cześć Marii - matce Jezusa, świętym i aniołom.
  Podstawowym przykazaniem etycznym chrześcijan oprócz przykazań Dekalogu jest przykazanie miłości Boga oraz bliźnich i wiara w Syna Bożego Jezusa Chrystusa.

  Wyznawców judaizmu od chrześcijan różni przede wszystkim wizja Boga, sposób zbawienia oraz interpretacja prawa i przymierza mojżeszowego, czego następstwem jest również spór o mesjaństwo Jezusa Nazarejskiego.

  Obydwie religię mają wspólne korzenie. Ich drogi rozeszły się, kiedy dla chrześcijan narodził się Mesjasz (Jezus Chrystus).

  O Żydach mówimy - starsi bracia w wierze...

  O bezwarunkowym uznaniu przez Jezusa Ch. autorytetu Starego Testamentu świadczą Jego słowa: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić." (Mt 5,17-18).


  Temat bardzo obszerny. Postarałam się napisać najkrócej. więc odpowiedź jest kiepska i niepełna, za co gorąco przepraszam.

  Ocena odpowiedzi 1 8

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2011-01-13 23:00 przez bcde920

  Wampiry a chrześcijaństwo

  Czy w chrześcijaństwie są jakieś źródła dotyczące wampirów/wampiryzmu? Czy mity i legendy o wampirach mają wyłącznie pogańskie źródła? Jak ma się wampiryzm do takich rzeczy jak dusza we krwi (judaizm) czy zbawcza krew Chrystusa?

  kategoria: Chrześcijaństwo

 • Dodano 2011-09-09 17:40 przez matti

  Dobre książki o wiedzy religijnej

  Czy ktoś mógłby polecić mi jakieś dobre książki na temat religii? Chodzi o khm... moją wiarę, o której w sumie niewiele wiem. A może w necie są jakieś witryny godne polecenia - nie fanatyczne, ale jednak robione z punktu widzenia katolikó i zawierające merytorycznie dobrze opracowane podstawy.  Osta...

  kategoria: Chrześcijaństwo

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Nauki humanistyczne i społeczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania