Porady - pytania i odpowiedzi

2011-10-24 12:57 autor: Mira

7 453 odsłon

Skąd się wzięło Halloween?

Jaka jest geneza obchodzenia tego w aktualny sposób? Czy korzenie Halloween są wyłącznie pogańskie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-10-25 21:05 autor odpowiedzi: ostatek

  Tak. Halloween ma wyłącznie pogańskie korzenie. Ściślej - korzenie sięgają celtyckiego święta Samhain, styku starego i nowego roku. "Koniec lata" nie należy właściwie ani do starego, ani do nowego roku. Jest to noc, podczas której zanika bariera oddzielająca świat żywych od świata umarłych, duchy wstają z grobów, odwiedzając żywych, przyjmując ich poczęstunki i dary. Samhain oznaczało nadejście chłodu i ciemności. Przygotowywano w tym czasie zapasy na nadchodzącą mroźną zimę, gromadzono rozproszone bydło, a ludzie wracali do osad zimowych. Święto wzmacniało również więzy rodzinne, towarzyskie oraz plemienne. Zarówno w Irlandii jak i Anglii do dziś panuje wiara, że dusze wracają na ziemię i odwiedzają miejsca, które znali za życia. 31 października nie powinno się zamykać pokoi, w których mieszkali zmarli domownicy, ani wycierać w nich kurzu. Zostawia się tam jedzenie. Należy jednak przykryć wszystkie naczynia z wodą, ponieważ dusza mogłaby się w nich utopić. Kategorycznie nie wolno przeszkadzać zmarłemu w czasie ani z nim rozmawiać. To z tych tradycji wywodzi się dzisiejsze amerykańskie święto Halloween, które obecnie przeniknęło już do wielu krajów europejskich. Najbardziej popularny zwyczaj, kultywowany tego dnia, to wycinanie twarzy w wydrążonej dyni i zapalanie świecy w jej wnętrzu. Pochodzi on ponoć od obrzędu celtyckiego, praktykowanego podczas Samhain. Polegał on na wycinaniu w rzepie tzw. "twarzy śmierci". Jest zbliżony do staroirlandzkiego obyczaju stawiania w oknach zapalonych świec, by zmarli w noc Samhain nie zbłądzili i mogli odnaleźć swoje domostwa. Celtycki kalendarz, podobnie jak słowiański, był kalendarzem rolniczym. Cztery sabaty to wydarzenia astronomiczne - przesilenia i zrównania dnia z nocą. Cztery pozostałe sabaty znajdują się w pół drogi pomiędzy solarnymi sabatami i związane są z gospodarstwem - wyznaczają żniwa, początek wyprowadzania stad na pastwisko czy też "koniec lata". Odrobina więcej o Samhain, święcie Pomony a także słowiańskich Dziadach jest w moim blogu, do którego czytania serdecznie zapraszam: http://www.klub.senior.pl/moje/ostatek/blog/1,zapiski-na-skrawku-dysku...-vanitas-vanitatum...-samhain,-pomona,-dziady...,11415.html Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-11-01 06:27 autor odpowiedzi: bogus223a

  Wszystko aby się tylko interes kręcił.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-16 22:41 autor odpowiedzi: Eska1954

  Przyszło a Ameryki,jak wiele innych niekoniecznie dobrych rzeczy-biznes

  Oceń odpowiedź 0 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-31 20:37 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Są dwie teorie genezy Hallowen. Uznaje się rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion albo z celtyckiego święta na powitanie zimy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Religia: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania