Porady - pytania i odpowiedzi

2012-08-07 02:49 autor: mkj25

67 922 odsłon

Przepisanie mieszkania na córkę jak to zrobić?

Moja mama jast właścicielem mieszkania i chce to mieszkanie przepisać na mnie jak to zrobić i ile to kosztuje? Mam tylko świadczenie na niepełnosprawne dziecko i alimenty na synka. Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-08-07 06:06 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    "Przepisanie" mieszkania to zwykle umowa darowizny. 

    Darowizna nieruchomości powinna być dokonana w formie aktu notarialnego.

    Koszt sporządzenia aktu notarialnego zależy od wartości przedmiotu umowy (mieszkania). Przepisy określają wyłacznie stawki maksymalne taksy notarialnej - mozna się umówić z notariuszem na cenę niższą niż maksymalna (ale notariusze rzadko stosują ceny niższe niż maksymalne).

     

    Maksymalna opłata notarialna od darowizny stosownie do § 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564 ze zm.), wynosi od wartości:

    1. do 3000 zł - 100 zł
    2. powyżej 3000 zł do 10000 zł - 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3000 zł
    3. powyżej 10000 zł do 30000 zł - 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10000 zł
    4. powyżej 30000 zł do 60000 zł - 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30000 zł
    5. powyżej 60000 zł do 1000000 zł - 1010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60000 zł
    6. powyżej 1000000 zł do 2000000 zł - 4770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1000000 zł
    7. powyżej 2000000 zł - 6770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2000000 zł, nie więcej jednak niż 10000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.


    Do powyższych kwot należy doliczyć 23% podatku VAT. 

     

    Takie same stawki obowiązują przy zawieraniu innych umów przenoszących własność nieruchomości np. umowa sprzedaży, umowa o dożywocie.

     

    Mało kto wie, ale osoby o trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sporządzenia aktu notarialnego.

     

    Mama może także "przepisać" mieszkanie w testamencie - może Panią powołać do całości spadku lub uczynić na Pani rzecz zapis windykacyjny, którego przedmiotem będzie mieszkanie.

    W przypadku testamentu nabędzie Pani własność z chwilą śmierci mamy.

     

     Należy pamiętać także o zachowku. Jeżeli ma Pani rodzeństwo, to po śmierci mamy, w przypadku darowizny lub tetsamentu, będą oni mogli żądać zachowku.

    Jeżeli mama nie ma innego majątku to podstawą obliczenia zachowku będzie wartość darowizny lub wartość mieszkania nabytego w wyniku dziedziczenia lub  zapisu windykacyjnego. 

     

     

    Oceń odpowiedź 2 19

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-09-26 10:25 autor odpowiedzi: ZidaneNS

    "Mało kto wie, ale osoby o trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sporządzenia aktu notarialnego."

    Jak to załatwić ?

    Oceń odpowiedź 10 79

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-07-14 18:43 autor odpowiedzi: on6222

    Witam

    Ja natomiast mam takie pytanie, tesciu w spadku dostal mieszkanie rok temu,i teraz chce zrobic darowizne na mnie i na zone, czy moze zrobic to teraz czy trzeba odczekac piec lat aby uniknac podatku

    Z gory dzieki za odp pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 3 30

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-19 22:16 autor odpowiedzi: Wiechu47

    Zwolnienie od opłat to tylko w sądzie.Notariusz jest instytucją prywatna i istnieje jedynie możliwośc niewielkiej negocjacji,kiedy nie jest monopolistą na określonym terenie.

    Oceń odpowiedź 4 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-20 01:13 autor odpowiedzi: smiling

    idąc do notariusza za nie dużą opłate to zrobisz

    Oceń odpowiedź 7 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Mój profil

Na skróty

Książka za porady

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania



  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X