Porady - pytania i odpowiedzi

2012-07-20 21:34 autor: gigant45

9 884 odsłon

Dysponowanie spadkiem

Zapytuje jeśli sądownie jest nabyty spadek podzielony na 4 osoby po 14 części,ale nie ma podziału spadku.Chciałbym wiedzieć czy ma prawo jedna z spadkobierców podzielić spadek bez sądu i wynajmować mieszkanie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-07-23 13:04 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Do zarządu majątkiem spadkowym, do czasu działu spadku, stosuje się przepisy dotyczące współwłasności w częściach ułamkowych.

  Art. 199 KC - do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

  Art. 200 KC wskazuje, że każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

  Art. 201 KC - do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

  Czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające zwykły zarząd nie są defioniowane. To czy dana czynność jest czynnością zwykłego zarządu czy też przekraczającą zwykły zarząd zależy od konkretnych okoliczności sprawy.

  Można twierdzić, że jeżeli uznać wynajęcie wspólnego mieszkania za czynność zwykłego zarządu to zgodę na to powinni wyrazić współwłaściciele posiadający większość (a więc ponad 50%) udziałów.

  Nalezy też pamiętać, że jeżeli jeden ze współspadkobierców pobiera czynsz za najem to powinien część zwrócić pozostałym współspadkobiercom odpoiwiednio do ich udziałow w spadku. Art. 207 KC wskazuje bowiem, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-20 10:00 autor odpowiedzi: smiling

  musi być zgoda czyli jednomyślność jeśli jest to można w innym przypadku Sąd

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania