Porady - pytania i odpowiedzi

2012-06-21 12:53 autor: zupa literkowa

14 018 odsłon

Dziedziczenie spadku po ojcu

Moja Babcia po smierci dziadka przepisala swoj majatek w formie testamentu po polowie na mojego Tate i jego siostre.Moj Tata zmarl przed Babcia.Jest to prawda ze wszystko dziedziczy siostra Taty?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-06-24 20:30 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Nie, nieprawda.

  W sytuacji, w której jeden ze spadkobierców powołanych do spadku nie może dziedziczyć (np. dlatego, że nie żyje), zastosowanie będzie miał przepis art. 926 § 3 Kodeksu cywilnego.

  Przepis ten wskazuje, iż z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

  W sytuacji przedstawionej w pytaniu córka babci dziedziczy 1/2 spadku z testamentu, a druga połowa jest dziedziczona przez spadkobierców ustawowych: córkę babci, zstępnych (dzieci) zmarłego syna babci i ewentualnie męża oraz pozostałe dzieci babci (zstępnych zmarłych dzieci), o ile są.

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl zaktualizował/a odpowiedź 2012-06-26 06:40

  Przynać muszę, że nie uwzględniłem w odpowiedzi instytucji przyrostu i moja poprzednia odpowiedź nie jest prawidłowa.

  Prawidłową będzie jeżeli babcia w testamencie wskazała, że jeżeli któryś z powołanych do spadku spadkobierców testamentowych nie będzie mógł lub chciał dziedziczyć to wówczas przeznaczony dla niego udział nie będzie przypadał drugiemu ze spadkobierców testamentowych.

  Art. 965 KC wskazuje bowiem, że jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).

  Tak więc jeżeli w testamencie wskazano tylko, że babcia powołuje do spadku dwoje dzieci i nie ma żadnych innych zapisów to wówczas cały spadek dziedziczy siostra taty.

  Za pomyłkę przepraszam

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 3 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania