Porady - pytania i odpowiedzi

2013-05-12 19:57 autor: pojedynka

46 547 odsłon

Darowizna mieszkania jednemu z dzieci

Chciałabym przekazać mieszkanie własnościowe w którym mieszkam najmłodszemu synowi. Dwóch starszych jest już zabezpieczonych i zgodzili się z moją decyzją.Co powinnam zrobić, jeśli chcę dalej mieszkać do śmierci w tym mieszkaniu? A jeśli synom po mojej śmierci coś się "odwidzi" i będą chcieli spłaty lub zachówku od młodszego brata? Jakie mogą być koszty darowizny? A może sporządzić testament?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-13 14:50 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Aby uniknąć zapłaty zachowku przez najmłodszego syna na rzecz jego braci to radziłbym rozważyć zawarcie umowy o dożywocie. Jest to umowa odpłatna a takie nie doliczają się do spadku przy obliczaniu zachowku.

  Jeżeli starsi synowie również otrzymali do Pani darowizny to należy pamiętać, że zaliczy się je na należny im zachowek.

  Umowa o dożywocie określona jest w art. 908 § 1 KC. Wskazuje on, iż jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
  § 2 art. 908 KC - jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

  W umowie o dożywocie można Pani zapewnić mieszkanie w tym konkretnym mieszkaniu do śmierci - można ustanowić służebność mieszkania lub prawo użytkowania mieszkania.

  Koszt umowy o dożywocie jest taki sam jak umowa darowizny. Jeżeli mieszkanie jest warte od 60000 zł do 1000000 zł to maksymalna opłata notarialna wyniesie  1010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60000 zł.

  Do tego należy doliczyć 23% VAT.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 5 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-05 11:54 autor odpowiedzi: marcinfso

  Witam

  Prosze o wyjasnienie kwesti oplaty notarialnej oraz podatku cywilno-prawnego. W tym przypadku mowi Pan i oplacie 1010+0,4% od nadwyzki, natomiast inne źródla podaja kwote 2% podatku.

  Dziekuje za odpowiedz,

  Marcin

  Ocena odpowiedzi 3 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-05 12:22 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  2% to podatek od czynności cywilnoprawnych. Podlega temu podatkowi odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zbycie następuje przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

  Opłata notarialna to coś innego niż podatek.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 6 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-08 14:47 autor odpowiedzi: nelciaks

  Witam. 
  Mam pytanie. 
  Prawie 6 lat temu mama zamieniła się z bratem mieszkaniami. Przepisała mu cały wkład mieszkaniowy, tym samym darowała mu mieszkanie. Czy mogę się starać o jakiś % z tej zamiany i darowizny? Czy coś mi się należy?
  Czy można zmienić darowiznę na dożywocie, jeśli tak to jak to wygląda? Chodzi mi o to, że brat otrzymał mieszkanie jako darowiznę-wraz z wkładem 100 000, a teraz matka ma problemy finansowe, gdy pod koniec 2013 r zmarł ojciec nie daje rady finansowo. Czy mogę się starać o jakiś % z tej jego darowizny, żeby pomóc mamie, bo on się do tego nie czuje zobowiązany?
  Proszę o poradę czy warto się angażować w tę sprawę.
  Pozdrawiam. 

  Ocena odpowiedzi 18 8

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2012-09-25 21:12 przez naklejka27

  Czy to jest spadek?

  Witam mieszkam z tatą wykupiłam mieszkanie na tatę a on przepisał mi je w testamęcie mam jeszcze rodzeństwo które ma już swoje rodziny chciałbym wiedzieć czy po smierci taty mogą oni się ubiegać o to abym ich spłaćiła czy lepiej jakby tata przepisał mi to mieszkanie jako darowiznę oczywiście ja zapł...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2012-08-05 14:21 przez mkj25

  Przepisanie mieszkania na córkę jak to zrobić?

  Moja mama jast właścicielem mieszkania i chce to mieszkanie przepisać na mnie jak to zrobić i ile to kosztuje? Mam tylko świadczenie na niepełnosprawne dziecko i alimenty na synka. Proszę o poradę.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-08 09:35 przez DawidB

  Darowizna mieszkania na syna

  Chciałbym się dowiedzieć kilku spraw ziwązanych z darowizną mieszkania dla mnie (syna).
  Ojciec ma budynek pietrowy w którym na parterze znajduje się piekarnia.
  Góra była kiedyś tylko poddaszem które zaadaptowałem na mieszkanie. 
  Zrobiłem rysunek dźwigłem mury, dach, okna ścianki działowe. Powieżchni...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-12-04 14:19 przez mania281980

  Wita. Moja mama od 13 lat jest za granicą w Kanadzie, tutaj w Polsce ma swoje własnościowe mieszkanie, które chciałaby przepisać na mnie teraz, żebym mogła je sprzedać. Jak ma to zrobić? Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia sprawy i gdzie trzeba to załatwić?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-11-14 15:19 przez martita042

  Czy mama może przepisać swoją część mieszkania komuś. Mama ma 1/4 tego mieszkania.

  Jeśli jest taka możliwość to czy mama musi mieć zgodę reszty współwłaścicieli na to aby przepisać swoją część? I ile to kosztuje? I gdzie się udać, żeby to załatwić? Proszę o odpowiedz.

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania