Porady - pytania i odpowiedzi

2013-04-26 11:49 autor: nazar8609

120 938 odsłon

Przepisanie mieszkania bez spłacania rodzeństwa

witam serdecznie zanim wybiorę się wraz z Tatą do Prawnika chciałbym zasięgnąć rady tutaj a mianowicie sytuacja wygląda w ten sposób iż rok temu tata wraz z mamą wykupili mieszkanie na własność właścicielem mieszkania jest mój tata , który chciałby przepisać to mieszkanie na mnie czyli na swojego syna ale nie wiem jak to zrobić ponieważ posiadam jeszcze trójkę rodzeństwa wszyscy mieszkamy poza tym mieszkaniem za życie przepisać mieszkanie na mnie ale obawiają się że będę musiał spłacić reszte rodzeństw.

Czy jest jakaś możliwość przepisu mieszkania na mnie bez spłaty rodzeństwa , mogę dodać że tylko ja z rodzeństwa jestem tam zameldowany na stałe reszta rodzeństwa jest wymeldowana ponieważ posiadają swoje gospodarstwa domowe , jeśli nie ma możliwości przepisania mieszkania bez spłaty rodzeństwa to w jaki inny sposób najłatwiej można to zrobić , bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuje i pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2013-04-26 19:20

jeśli można jeszcze wiedzieć jakie mniej wiecej sa koszty takich spraw

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-26 19:34 autor odpowiedzi: Ha_na

  1/. Tata może w chwili obecnej przepisać to mieszkanie na Ciebie notarialnym aktem darowizny.

  Fakt zameldowania na stałe w tym mieszkaniu nie ma żadnego znaczenia, jest tylko potwierdzeniem miejsca pobytu.

  2/. Piszesz"rok temu wykupili mieszkanie na własnośc". Tutaj trzeba się dowiedziec w Urzędzie Skarbowym, czy nie powstanie w takim przypadku koniecznośc opłaty podatku z tytułu zbycia nieruchomości.

  Ha_na zaktualizował/a odpowiedź 2013-04-30 21:51

  Dopóki żyje darczyńca (ojciec), nie trzeba będzie  rodzeństwa spłacać, ponieważ ojciec może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem i dawać wg. swojego życzenia.

  Z chwilą śmierci darczyńcy, rodzeństwo będzie mogło wystąpić o wypłatę zachowku.

  Ha_na zaktualizował/a odpowiedź 2013-04-30 21:54
  O koszt spisania aktu notarialnego darowizny,  należy dowiedzieć się w sekretariacie notariusza. Ceny są różne w zależności od miasta.

  Ocena odpowiedzi 4 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-07 18:36 autor odpowiedzi: marksandwich

  Bez spłaty rodzeństwa, to tylko notarialna umowa dożywocia. Zgodnie z orzecznictwem wyklucza możliwość dochodzenia zachowku przez rodzeństwo, dziadków. Koszty to opłata notarialna oraz PCC.

  Nie ma wówczas żadej możliwości dochodzenia zachowku.

  Andrzej1987 skomentował/a odpowiedź 2017-04-11 12:18

  Skąd pani wzięła taką odpowiedź, przecież osoba obdarowana mogła to zrobić, bo tata czy mama nie rozumieją co podpisują, obiecują iż pozostałemu rodzeństwu zapłacą zachowek co jest nieprawdą ,(czyli oszukują rodzica)albo straszą że ich porzucą i nie będą utrzymywać stosunków na jakich każdemu z rodziców zależy i wymuszają fakt podpisania takiego dokumentu wtedy przy przepisywaniu na nich mieszkania nieodpłatnie z umową dożywocia, to dla starszej niewykształconej osobie nic nie mówi, tym bardziej jak ma 80 lat.. Ludzie starsi podpisują wtedy taki dokument, pomimo iż mają kontakt z pozostałą rodzina utrzymują kontakty z pozostałym rodzeństwem , i oni jak mogą pomagają swoim rodzicom,jak u mnie prawie co dzień przebywałem u taty w niewiedzy że nic po nim nic nie dziedziczę a inni spadkobiercy nie wiedzą że są pozbawieni, wszelkich praw dziedziczenia i zachowku, gdyż fakt ten jest ukrywany przez cwaną siostrę i oszukuje swoich braci .Niech pani odpowie na to co napisałem.Czy to nie jest przestępstwo. Andrzej519@wp.pl

  Ocena odpowiedzi 23 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-07 19:53 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Umowa o dożywocie nie spowoduje konieczności zapłaty zachowku.  Jednak należy pamiętać, że ta umowa spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego jeżeli zostanie zawarta przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez tatę.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 16 11

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania