Porady - pytania i odpowiedzi

2012-02-12 17:06 autor: Marian Leciejewski

13 234 odsłon

Zmiana darowizny

Na początku roku 2000 przepisaliśmy mieszkanie spółdzielcze lokatoraskie córce, która po pięciu latach wykupiła je, ale baz Księgi Wieczystej. Jesteśmy z żoną już wiekowi i chieliśmy z tej schedy zaspokoić żądania pozostałych dwoje dzieci - starszej córki i starszego schorowanego syna. Córka, właścicielka tego mieszkania na to sie nie zgadza, bo jej zdaniem ( takigo zdania jest również moja żona, matka tej córki z drugiego małżeństwa. Nasuwają sie pytania:

1. czy istnieja jakieś przedp;isy prawne, aby te sprawy moźnaby załatwić niesądownie?

2. czy my, jako darczyńcy nie mamy żadnego prawa do podziału tej schedy?

3. Co w tej sytuacji mozna zrobić.

Pytanie zaktualizowano 2012-02-13 10:56

Czy ten zachowek będzie wyliczony od samego wkładu pozwalajacego byc członkiem spółdzielni (15% wartości mieszkania), czy też od spłaconego do 70 %, bo do takiej wysokości było przez nas spłacone to mieszkanie. Córka zapłaciła tylko te 30 %, które pierwotnie było umożone przez poprzednie władze. 

                                                             Dziękuję, emeryt Marian Leciejewski

                                                             os. Przyjaźni 18/96

                                                                61-689 Poznań.

Pytanie zaktualizowano 2012-02-14 15:34

Czy na tę część schedy mogę spisać własnoręczny testament, czy u notariusza?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-02-12 23:42 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Nie można zbyć spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, również w drodze darowizny.

    Formalnie było tak, że Państwo zrzekli się członkowstwa w spódzielni (tym samym prawo spółdzelcze lokatorskie do lokalu wygasło). Umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu została zawarta przez córkę.

    Państwo darowali córce wkład mieszkaniowy związany z prawem do lokalu (pewnie złożyliście Państwo stosowne oświadczenie w spółdzielni).

    Nie macie Państwo możliwości "zmusić" na drodze prawnej córki  do tego, aby spłaciła w jakiś sposób swoje rodzeństow. Co więcej rodzeństwo córki nie ma żadnej podstawy prawnej, aby obecnie cokolwiek żądać od swojej siostry.

    Rodzeństwo córki będzie miało, ze względu na darowiznę wkładu do mieszkania, roszczenie o zapłatę zachowku. Ale to dopiero po Państwa śmierci (zachowek po Panu i zachowek po Pana żonie).

    Darowizna wkładu mieszkaniowego będzie zaliczana do spadku przy ustalaniu zachowku dla uprawnionych.

    Wskażę również, iż art. 1047 kodeksu cywilnego wskazuje wyraźnie, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.

    Nie można zatem dzielić spadku zanim spadkodawca umrze, ani zawierać umów o zachowek po osobie żyjącej.

    Skoro darowaliście Państwo córce wkład mieszkaniowy to oznacza, że dobrowolnie zrezygnowaliście Państwo z częsci swojego majątku na rzecz córki, bez żadnego ekwiwalentu. O schedzie spadkowej będzie można mówić dopiero po Państwa śmierci.

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-02-14 07:49 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Darowizna dotyczyła części wkładu mieszkaniowego uiszczonego przez Pana i żonę - tych 70%.

    Uprawnieni do zachowku oczywiścię będą mogli żądać waloryuzacji tej kwoty - dla celów ustalenia zachowku wartość darowizny ustalana jest według cen na dzień orzekania o zachowku, biorąc pod uwagę stan na dzień dokonania darowizny.

    W sprawie należy pamiętać, że pasierbowie nie będą mogli żądać zachowku (np. do zachowku po Panu nie są uprawnione dzieci żony z pierwszego małżeństwa).

     

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-02-15 06:28 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Testament może być własnoręczny lub notarialny.

    W testamencie rozrządza Pan swoim majątkiem na wypadek śmierci. Tym majątkiem jaki Pan będzie miał w chwili śmierci.

    Wkładem już rozporządził Pan wraz z żoną poprzez zbycie go na rzecz córki i jako taki nie wchodzi on do spadku po Panu. Czyli dyspozycje testamentowe nie będą obejmowały tego wkładu.

    To, że wkład został przekazany w drodze nieodpłatnego przysporzenia (darowizny) może mieć znaczenie przy:

    1. działach spadku po Panu i żonie - zaliczenie darowizny na schedę spadkową
    2. ustalaniu zachowku na rzecz uprawnionych - doliczanie darowizn do spadku przy obliczaniu zachowku

    Jednak powyższe kwestie będą rozstrzygane już po śmierci spadkodawców przez spadkobierców i uprawnionych do zachowku.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania