Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-13 12:22 autor: NieWiem

16 408 odsłon

Czy przysługuje mi prawo do zachowku po wuju

Zmarl brat mojego ojca ktory przepisal testamentem majatek na swoja zone . Wujostwo dzieci nie posiadali . Nie zyje takze moj ojciec ktory zmarl przed swoim bratem , Gdyby nie bylo testamentu bylabym wraz z siostra spadkobierca ustwawowym . Postepowanie spadkowe po wujku nie bylo przeprowadzone w krotkim czasie zmarla rowniez zona wuja i okazalo sie ze caly majatek przepisala testamentem obcej osobie . Czy mi i siostrze przysluguje prawo do zachowku po zmarlej cioci i zmarlym wujku ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-02-09 05:27 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Art. 991 § 1. Kodeksu cwyilnego wskazuje, iż zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

    Jak wynika z powyższego przepisu, rodzeństwo czy zstępni rodzeństwa spadkodawcy nie są osobami uprawnionymi do zachowku. Uprawnionymi są wyłącznie zstępni, małżonek lub rodzice spadkodawcy.

    Nie ma Pani zatem uprawnienia do zachowku po swoim stryju.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 2 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-15 19:58 autor odpowiedzi: Agata Kadej

    Odpowiedz jest prawdziwa,ale polowiczna.Brat ojca umarl bezdzietnie,tak wiec spadek po nim z ustawy po1/2 jego majątku dziedziczyla jego malzonka ,a pozostalą 1/2 Pan z bratem.W tej sytuacji nalezy przeprowadzic z Pana wniosku postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po wuju itd.Zycze powodzenia

     


    Ocena odpowiedzi 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2019-12-16 09:42 przez Jagoda5656

    Czy należy się zachowek?

    Sprawa wygląda tak. Dom należał do mojej mamy, która zmarła 40 lat temu. Tata zmarł 5 lat temu. Rozprawa w sądzie o przepisanie domu z babci na dziadka odbyła się tydzień temu. Czy moje rodzeństwo ma prawo ubiegania się o zachowek? Czy zostało to przedawnione (5 lat po śmierci)? Po mamie nie został ...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2019-10-02 15:10 przez 0lder

    Otwarcie testamentu

    Jestem spadkobiercą testamentowym i ustawowym. Czy podczas otwarcia testamentu notariusz może żądać stawiennictwo wraz ze spadkobiercą ustawowym, któremu przysługuje zachowek?

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2011-05-15 18:43 przez tosika51

    Spadek po ojczymie

    Mama sprzedała dom ojczyma zapisany na nią w testamencie. Powiedziała że mi się nic nie należy bo nie mam jego nazwiska. W sadzie ukryła moje istnienie, czy mam prawo do zachowku? Mam brata który jest synem ojczyma. Zakładając księgie wieczystą powinnam też być w sądzie? - mój brat był.

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2012-08-28 11:59 przez adonis

    Zachowek po wykupionym mieszkaniu

    Witam,
    Moja siostra jeszcze za życia ojca wykupiła mieszkanie komunalne na siebie. Mama zmarła kilka lat wcześniej. Czy reszta rodzeństwa ma prawo ubiegac się o zachowek czy całośc majątku zostaje przy siostrze. 

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2012-08-11 08:27 przez tenia

    Zachowek dla bratowej lub bratanka

    Moja  żyjąca mama odręcznym testamentem uczyniła mnie jedyną spadkobierczynią. Czy bratowa /brat nie żyje/ lub dorosły bratanek mogą ubiegać się o zachówek

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania