Porady - pytania i odpowiedzi

2011-05-05 12:45 autor: anaric

11 152 odsłon

Jak sporządzić wniosek o nabycie spadku po Rodzicach jeśli najpierw zmarł Ojciec, Brat, Matka.

W 1995r zmarł mój Ojciec, pozostali po Nim żona(nasza Matka) syn(mój Brat) i ja.  w 1996 zmarł mój Brat, pzostali po Nim - żona i i dwóch synów. w 2011 zmarła moja Matka. Rodzice pozostawali we wspolnocie małżeńskiej. Po śmierci Ojca(nie pozostawił testamentu) nie przeprowadzono sprawy spadkowej, natomiast Matka sporządziła testament powołując mnie do spadku po niej. W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe. Chcę się dowiedzieć kto na dzień dzisiejszy jest powołany do spadku i jak sporządzić wniosek o nabycie spadku.Czy mają to być oddzielne wnioski po Ojcu i po Matce czy można tego dokonać na jednym. Kto wchodzi w miejsce Brata przy dziedziczeniu po Rodzicach.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-02 21:51 autor odpowiedzi: babuszka5

  Wypełniasz wniosek (gotowe w sądach lub ze strony inetrnetowej ściągasz) o stwierdzenie nabycia spadku tylko po rodzicach, dołączasz testament, który pozostawiła matka, sąd sam wszystko podzieli i wyda postanowienie.
  babuszka5 zaktualizował/a odpowiedź 2013-01-02 21:59
  Powołani do spadku po ojcu są jego żona i synowie po 1/3, skoro brat nie dożył to po nim dzidziczą masę spadkową (1/3) żona i dzieci również po 1/3. Po matce skoro jest testament tylko osoba powołana w testamencie. Bratu należałby się zachowek (50% udziału spadkowego) gdyby o niego wystapił. Z tego co wiem zachowek nie jest dziedziczny aczkolwiek spotkałam się z odmienną opinią na temat zachowku.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Mój profil

Na skróty

Książka za porady

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X