Porady - pytania i odpowiedzi

2011-05-04 22:34 autor: anaric

16 835 odsłon

Jak sporządzić wniosek o nabycie spadku po Rodzicach jeśli najpierw zmarł Ojciec, Brat, Matka.

W 1995r zmarł mój Ojciec, pozostali po Nim żona(nasza Matka) syn(mój Brat) i ja.  w 1996 zmarł mój Brat, pzostali po Nim - żona i i dwóch synów. w 2011 zmarła moja Matka. Rodzice pozostawali we wspolnocie małżeńskiej. Po śmierci Ojca(nie pozostawił testamentu) nie przeprowadzono sprawy spadkowej, natomiast Matka sporządziła testament powołując mnie do spadku po niej. W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe. Chcę się dowiedzieć kto na dzień dzisiejszy jest powołany do spadku i jak sporządzić wniosek o nabycie spadku.Czy mają to być oddzielne wnioski po Ojcu i po Matce czy można tego dokonać na jednym. Kto wchodzi w miejsce Brata przy dziedziczeniu po Rodzicach.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-02 21:51 autor odpowiedzi: babuszka5

  Wypełniasz wniosek (gotowe w sądach lub ze strony inetrnetowej ściągasz) o stwierdzenie nabycia spadku tylko po rodzicach, dołączasz testament, który pozostawiła matka, sąd sam wszystko podzieli i wyda postanowienie.
  babuszka5 zaktualizował/a odpowiedź 2013-01-02 21:59
  Powołani do spadku po ojcu są jego żona i synowie po 1/3, skoro brat nie dożył to po nim dzidziczą masę spadkową (1/3) żona i dzieci również po 1/3. Po matce skoro jest testament tylko osoba powołana w testamencie. Bratu należałby się zachowek (50% udziału spadkowego) gdyby o niego wystapił. Z tego co wiem zachowek nie jest dziedziczny aczkolwiek spotkałam się z odmienną opinią na temat zachowku.

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy