Gdy jesteśmy młodzi, kieruje nami żądza odkrywania tego, co niepoznane, pchając nas do przodu. Odważamy się. Według ludowej mądrości wraz z wiekiem dążymy do stabilizacji. Czy stabilizacja nierozerwalnie wiąże się ze stagnacją? Czy wszystkie zmiany związane z wiekiem, zachodzące w naszym umyśle, są równoznaczne ze stratą, czy może są też jakieś zyski?
Drzemka jest efektywnym sposobem odpoczynku w ciągu dnia. Nawet krótka wystarcza bowiem, by zdolności poznawcze mózgu uległy znaczącemu zwiększeniu. Warto więc wyrobić w sobie, wpleciony pomiędzy różne obowiązki, nawyk krótkiego spania. Jednak drzemka drzemce nierówna – jak odpoczywać żeby przez cały dzień pozostać pełnym zdrowia i energii?
U starszych ludzi wcale nie musi następować osłabienie zdolności mentalnych, po prostu potrzebują więcej czasu na przypomnienie sobie określonych informacji, bo dysponują znaczną ich ilością...
Krzyżówki i inne podobne łamigłówki mogą odmłodzić mózg osoby starszej nawet o dziesięć lat i opóźnić rozwój demencji, czytamy na łamach Journal of the American Geriatrics Society.
Nowe badania pokazują, że picie dużych ilości alkoholu przez mężczyzn może okazać się wyjątkowo szkodliwe dla nich w późniejszym okresie życia.
Już dziesięć lekcji ćwiczeń umysłowych wystarcza, by utrzymać mózg osób starszych w „dobrej formie". A efekty takiego treningu utrzymują się nawet dziesięć lat.
Wraz z wiekiem naprawdę „nabieramy rozumu", mówią uczeni.
Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu szkodzi zdrowiu. Przykładowo, pierwsze sprzyja rozwojowi guzów w płucach, gardle, jamie ustnej oraz szyjce macicy i ma szkodliwy wpływu na układ sercowo-naczyniowy, a drugie stanowi jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia i wątroby. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że jednoczesne uleganie obu wspomnianym używkom znacznie przyspiesza starzenie się mózgu.
Nadmiernie długi sen zwiększa ryzyko osłabienia zdolności poznawczych w starszym wieku.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Padwie, wiara w transcendentny byt hamuje rozwój choroby Alzheimera.
Ćwiczenie umysłu pomaga zapobiegać spadkowi zdolności poznawczych.
Specjalnie zaprojektowane gry wideo mogą pomóc wyostrzyć umiejętności umysłowe, których ostrość stępia się wraz z wiekiem.
Jak to się dzieje, że niektórzy właśnie w starszym wieku osiągają największe sukcesy, podczas gdy inni uważają, że jesień życia oznacza zwolnienie tempa i ograniczenie podejmowanych aktywności?
Ciągłe zmaganie się ubóstwem i zamartwianie o pieniądze na podstawowe potrzeby życiowe wymaga tyle energii psychicznej, że biednym nie starcza już „siły" na intelektualne zaangażowanie w inne dziedziny życia. Bieda wręcz ogłupia.
Kakao większa przepływ krwi w obszarach mózgu i poprawia pamięć oraz inne zdolności poznawcze.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni