Kłopoty z przypomnieniem sobie czyjegoś imienia nie jest niczym niezwykłym w przypadku osób w starszym wieku. Jednakże belgijscy uczeni odkryli, że pewne problemy z nazwaniem powszechnie używanych przedmiotów nierzadko dotyczy już osób po 50 roku życia.
Seniorzy mogą wzmocnić swoje zdolności poznawcze dzięki użytkowaniu Facebooka.
Sen pomaga przetwarzać wspomnienia i uczyć się nowych zadań, twierdzą naukowcy.
Jabłko do śniadania, sałatka przy obiedzie, banan na podwieczorek i brokuły na kolację to według nowozelandzkich badaczy, może być menu szczęścia.
Wiek sam nie jest głównym czynnikiem podejmowania nietrafnych decyzji. Amerykańscy naukowcy przekonują, że dojrzali i starsi ludzie są w tej dziedzinie równie skuteczni jak osoby młodsze.
Seniorzy, którzy od dzieciństwa posługują się dwoma językami od dzieciństwa, potrafią szybciej przejść od jednego zadania do drugiego, wynika z badania opublikowanego w The Journal of Neuroscience.
Fizyczne korzyści z regularnych ćwiczeń są dobrze udokumentowane. Wydaje się jednak, że korzyści z aktywności fizycznej czerpie nie tylko ciało, ale i umysł.
Pomimo pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego, ludzie czują się coraz lepiej wraz z wiekiem, wynika z badań.
Nowe badanie pozwala przypuszczać, że piesze wycieczki na łonie natury sprawiają, iż stajemy się bardziej kreatywni.
U osób w średnim wieku może istnieć związek między osłabioną pamięcią i cechami genetycznymi oddziałującymi na rozwój otyłości. Zyskiwanie ponadmiarowych kilogramów może oddziaływać na funkcjonowanie mózgu.
Czyżby w legendach o wampirach było ziarno prawdy? Transfuzje młodszej krwi mogą dać pozytywne efekty dla funkcjonowania starszego mózgu.
Japoński neurobiolog, prof. Ryuta Kawashima, opracował video grę Brain Training, która pomaga zapobiegać pogłębianiu się demencji. Jakkolwiek gra powstała dla Nintendo, już kartka i długopis wystarczą, by zachować zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie.
Badania przeprowadzone przez uczonych z the Institute universitaire de gériatrie w Montrealu wykazały, że wszyscy seniorzy, nawet ci najbardziej sędziwi i osłabieni, mogą dzięki ćwiczeniom uzyskać poprawę w zakresie zdolności fizycznych i poznawczych oraz cieszyć się wyższą jakością życia.
Dostarczanie organizmowi flawonoli znajdujących się w kakao może poprawić funkcjonowanie mózgu, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Hypertension.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, umiejętność gry na jakimś instrumencie może także osłabić związany z wiekiem spadek możliwości poznawczych.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni