Ustalono już, że dobrą ochroną przed problemami poznawczymi jest regularny wysiłek fizyczny, nauka nowych rzeczy i dbanie o zdrowie fizyczne. Teraz do tej listy można dodać pielęgnowanie przyjaźni.
Jeśli chcesz dodatkowo wspomóc swoją pamięć, sięgnij po zioła. Herbatki i olejki eteryczne z określonych ziół poprawią zdolności do zapamiętywania.
Z nowych badań wynika, że starsze osoby, które regularnie ćwiczą, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu. Najsilniejsze efekty w tym zakresie wydaje się mieć taniec.
Problem z nadmiernym piciem alkoholu dotyczy zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Ze skutkami upijania się zaś próbują sobie radzić na rozmaite sposoby. Jednym z powszechnych jest picie kawy. Okazuje się jednak, że sięganie po ten napój by zmniejszyć skutki zbyt dużej dawki alkoholu, nie jest bezpieczne.
Uczeni z Albert Einstein College of Medicine zapewniają, że ich nowe odkrycie jest rewolucyjne - pozwoli powstrzymać proces starzenia się.
Wielu ludzi obawia się starzenia kojarząc z nim problemy z pamięcią, niezdolność do klarownego myślenia, kłopoty z obiektywną oceną rzeczywistości. Umysł na starość „płata różne figle". Okazuje się jednak, że dzieki określonemu stylowi życia można znacznie „odmłodzić głowę", trzeba odpowiednio ćwiczyć, tj. rozwiązywać krzyżówki i rebusy.
Coraz więcej ludzi narzeka na problemy ze snem, a bezsenność stała się powszechnym problemem. Tymczasem jej skutki nie polegają jedynie na kłopotach z normalnym funkcjonowaniem kolejnego dnia, ale mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Nowe technologie ułatwiają życie, pomagają się rozwijać i utrzymać zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Mogą mieć też i negatywne efekty dla naszych możliwości kognitywnych.
Jeśli chcesz osłabić ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera, wybierz się na spacer czy siłownię. Regularny wysiłek pozwoli zachować zdrowie mózgu.
Dojrzali i starsi ludzie mogą zwiększyć poprawić zdolności poznawcze poprzez częstsze uprawianie seksu, mówią badacze.
Wiadomo, że starzenie się i różne choroby mogą osłabiać nasze zdolności poznawcze, w tym pamięć. Okazuje się, że także odczuwnaie bólu zmniejsza możliwości zapamiętywania.
Od jakiegoś czasu dieta śródziemnomorska święci prawdziwe triumfy, kolejne badania potwierdzają jej ochronny wpływ wobec wielu chorób. Wiadomo, że m. in. pomaga zapobiec chorobom serca, cukrzycy, niektórym nowotworom, etc. Teraz do tej listy można dodać także zmniejszenie objawów demencji.
W przypadku seniorów picie alkoholu nawet w niewielkich dawkach może być szkodliwe. Napoje wyskokowe nie sprzyjają zdrowiu mózgu i mogą wpływać na rozwój demencji.
Kobiety cechują się lepszą pamięcią niż mężczyźni, ale taki jest stan rzeczy do okresu menopauzy u pań.
W starszym wieku nasz mózg nieco się kurczy, co ma pewien wpływ na zdolności poznawcze, ale niektórzy - poimo upływu lat - mają umysł ostry jak brzytwa. Wszystko dlatego, że proces atrofii jest u nich znacznie słabszy.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni