Osoby w średnim wieku, które wypijają ponad dwa drinki dziennie, narażają się na udar bardziej niż gdyby miały nadciśnienie czy cukrzycę.
Jakkolwiek wiele badań wykazało już, że kwas acetylosalicylowy może pomóc uniknąć zawału serca czy udaru mózgu, zażywanie tego leku może również stworzyć poważne ryzyko dla zdrowia.
Zawarte w jagodach polifenole mają wpływ zarówno prewencyjny, jak i leczniczy.
Z nowych badań wynika, że ci, którzy czują się młodo i mają dużo energii, z wyższym prawdopodobieństwem doczekają sędziwego wieku, niż ci, którzy czują się staro.
Niezwykły związek pomiędzy umiejętnością utrzymania równowagi a ryzykiem tzw. cichego udaru oraz demencji odkryli uczeni z Uniwersytetu Kioto.
Styl życia może pomóc złagodzić problem migotania przedsionków.
Ludzie, którzy zaczynają chorować na cukrzycę typu 2 w średnim wieku, mogą być bardziej narażeni na problemy poznawcze w ciągu najbliższych dwóch dekad życia w porównaniu z osobami wolnymi od tej choroby.
Dobry nastrój pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. W ostatnich latach cieszy się jeszcze większą sławą, a to dlatego, że kolejne badania dowodzą jej silnych pozytywnych wpływów na stan zdrowia. Wiadomo też, że ma daje dobre efekty dla pracy mózgu.
Zaburzenia erekcji same w sobie stanowią duży problem. Oznaczają jednak nie tylko kłopoty w sypialni. Stanowią też oznakę poważnych problemów z funkcjonowaniem naczyń.
Jak wynika z nowych badań, aspekty genetyczne nie stanowią głównych wskaźników długowieczności.
Choroby związane z układem immunologicznym, takie jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów i reumatoidalne zapalenie stawów mogą zwiększać ryzyko chorób serca.
Choroba Alzheimera to postępujące, neurodegradacyjne schorzenie i najpowszechniej występująca forma demencji. Skutkuje utratą lub znacznym upośledzeniem pamięci, myślenia, orientacji, zdolności oceny sytuacji. Wokół choroby narosło wiele nieprawdziwych przekonań, które warto wyjaśnić. Oto kilka podstawowych faktów i mitów na ten temat.
W naszym kraju każdego roku odnotowuje się około 60-70 tysięcy przypadków udaru mózgu i około 30 tysięcy spowodowanych nim zgonów. 30 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu – to świetna okazja do zwrócenia uwagi na tę chorobę i jej konsekwencje. Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie” przypomniało, że w dla osób chorych ogromne znaczenie ma czas - w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów możliwe jest skuteczne leczenie.
„Niebieska pigułka" swą sławę zawdzięcza przede wszystkim pomocy przy zaburzeniach erekcji, ale okazuje się, że może mieć szersze zastosowanie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, ponieważ lek zwiększa przepływ krwi, w określonych przypadkach może być użyteczny w chorobach serca.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni