Szacuje się, że jedna na kilkanaście osób doświadcza sezonowych zaburzeń afektywnych (seasonal affective disorder, SAD), choroby, która wywołuje m. in: obniżone samopoczucie, zaburzenia wagi, bezsenność, bądź nadmierną potrzebę snu, ciągłe zmęczenie, poczucie bezwartościowości, nieuzasadnione poczucie winy. Poznaj fakty i mity dotyczące SAD.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą o nieprzewidywalnym przebiegu, która powoduje narastającą niesprawność. Schorzenie to w ogromnym stopniu oddziałuje na psychikę osoby cierpiącej. Jak pomóc osobom chorym na stwardnienie rozsiane, które doświadczają depresji? Jakie konsekwencje może mieć pozostawienie chorego bez wsparcia psychologicznego?
Podejmowanie aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu zmniejsza ryzyko depresji o około 16 procent, mówią uczeni z University College London.
Problemy w małżeństwie i historia depresji może zwiększać ryzyko otyłości zmieniając sposób, w jaki organizm przetwarza produkty o dużej zawartości tłuszczu.
Nowe badania wskazują, że niektóre leki przeciwzapalne, takie jak kwas acetylosalicylowy, mogą osłabić objawy kliniczne depresji.
Niesprzyjająca aura za oknem sprawia, że nasz organizm spowalnia. Zarówna kondycja fizyczna, jak i psychiczna doświadczają jesieni – w rezultacie pojawia się charakterystyczna dla tej pory roku chandra. O sposobach na przetrwanie tego trudnego momentu opowiada Agnieszka Piskała, koordynatorka III edycji programu Natalia Honorata Witalna.
Kiedy czujemy przygnębieni, w mediach społecznościowych chętniej szukamy tych, którzy są w gorszej sytuacji niż my.
Starsi mężczyźni, którzy doświadczają wysokiego poziomu stresu w codziennym życiu, są bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć niż rówieśnicy, którzy nie mają tak stresujących problemów.
Jednym z czynników bezdechu sennego może być zbyt gruby język. Okazuje się, że osoby cierpiące na wspomnianą chorobę nierzadko mają złogi tłuszczu na języku.
Zbyt zestresowani ludzie są zrzędliwi, ciągle w złym humorze, nieprzyjemni, roztargnieni i zapominalscy. Słowem, tracą umiejętności interpersonalne.
Pieprz świetnie przyprawia potrawy nadając im ostrzejszego smaku. Można go jednak używać w znacznie większej ilości przypadków niż te poprawiające odczucia smakowe. Zobacz, jakie są niezwykłe zastosowania pieprzu.
Depresja to obecnie dobrze znana choroba i diagnozuje się ją stosując ściśle określone kryteria. A jednak nasza psychika nie funkcjonuje tak klarownie i nie zawsze opracowany probierz jest adekwatny do oceny zdrowia psychicznego.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że corocznie na całym świecie aż 800 tysięcy ludzi popełnia samobójstwo. Eksperci apelują o podejmowanie kroków prewencyjnych.
W przypadku kobiet po 65 roku życia, które zażywają leki psychotropowe, ryzyko złamań o 40 proc. wyższe. W przypadku leków przeciwdepresyjnych prawdopodobieństwo wynosi 25 proc.
Niezdrowe nawyki żywieniowe mogą powodować depresję, mówią uczeni z Uniwersytetu Deakin w Australii.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona