Jeśli jesteś „nocnym markiem" i lubisz późno chodzić spać, twój rytm dobowy jest większym zagrożeniem dla zdrowia niż ten cechujący „ranne ptaszki". Ludzie, którzy przesiadują po nocach, są bardziej zagrożeni wcześniejszą śmiercią.
Nie eliksir, ale enzym młodości powstrzymuje procesy starzenia się i chroni przed przykrymi dla zdrowia i urody efektami upływu czasu. Mechanizm jednak nie jest zupełnie prosty - nie da się po prostu większyć ilości enzymu w organizmie i liczyć na dobre efekty, bo nie w każdym przypadku jest to bezpieczne.
Od wieków sny traktowano jako źródło wskazówek co do kierunku, w jakim powinniśmy podążać, czy tego, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Naukowcy badający treści naszych marzeń sennych nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o ich sens, wiadomo jednak, że wśród rozmaitych snów, są takie, które powtarzają się szczególnie często i mogą odzwierciedlać określone stany emocjonalne.
Niemal każdy regularny wysiłek fizyczny jest dobry dla naszego organizmu i pozwala powstrzymywać procesy starzenia się. Są jednak dobre wiadomości także dla tych panów, którzy nie mają serca do sportu - nie trzeba mocno się pocić, by móc liczyć na dobre efekty wysiłku fizycznego, i to takie, które pozwolą dłużej żyć.
Jeśli chcesz dożyć setki, musisz: mieć hobby, wypijać dwie kawy oraz lampkę wina dziennie, a także regularnie ćwiczyć - oto odkrycia uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Badania z udziałem grupy staruszków z południowych Włoch wykazały, że osoby długowieczne mają dobre relacje z bliskimi i są optymistami. Uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie ich rodziny.
Ilość i rodzaj bakterii w jelitach może odpowiadać za szanse na długie i zdrowe życie. Odkryto właśnie, że jelitowa flora bakteryjna u cieszących się zdrowiem stulatków jest podobna do takiej, jaka została uznana za charakterystyczną dla trzydziestolatków.
Jeśli chcesz liczyć na długie lata na emeryturze, nie może ona polegać na siedzeniu w domowych pieleszach. Musisz często wychodzić z mieszkania, by cieszyć się dłuższą sprawnością i dobrym zdrowiem.
Możemy zapewnić sobie długowieczność - mamy wpływ na długość naszego życia, pomimo pewnych niezależnych od nas czynników, takich jak geny.
Zdrowy styl życia nie zagwarantuje w stu procentach długiego życia w pełnej sprawności, mogą tu sporo „namieszać" geny, ale daje duże szanse na osiągniecie długowiczności w dobrej formie. Żeby zaś o siebie zadbać, wcale nie trzeba dużego wysiłku, wystarczy wyrobić pewne nawyki i się ich trzymać. Spróbuj nad nimi popracować, a już po kilku miesiącach zobaczysz różnicę w fizycznym i psychicznym samopoczuciu - to gwarantujemy.
Jeśli chcesz żyć dłużej, zaadoptuj psa. Opieka nad nim sprzyja długowieczności. Korzyści są szczególnie znaczące dla właścicieli psów, którzy żyją samotnie.
Rośnie liczba ludzi w bardzo sędziwym wieku, czyli ponadstuletnich. Co ciekawe, wbrew powszechnym przypuszczeniom grupa ta zdrowotnie ma się całkiem dobrze - tajemnica ich zdrowia jest odkryta dzięki analizie ich krwi.
Nowotwory to druga na świecie przyczyna śmierci. Stąd informacje o chorobie są coraz powszchniejsze. Niestety, poza rzetelnymi wynikami badań, pojawia się dużo nieprawdziwych wiadomości o raku. Poniżej kilka najczęściej powtarzanych o nim mitów.
Rowery miejskie święcą triumfy w polskich miastach. Co ciekawe, takie rozwiązanie komunikacyjne przyjęło się nie tylko w takich ośrodkach, jak Warszawa, Poznań, Kraków, czy Łódź, ale i w mniejszych miastach, jak Kalisz czy Kołobrzeg. I słusznie, bo dojeżdżanie do pracy, szkoły czy do sklepu rowerem daje ważne prozdrowotne korzyści - może pomóc uchronić się przed różnymi chorobami.
Choć wydaje nam się to paradoksalne, stres miewa pozytywne efekty. Przykładowo, pewien poziom stresu pozwala się lepiej zmobilizować do działania i zwiększa naszą efektywność. Teraz okazuje się również, że może mieć wpływ na wydłużenie życia.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni