Porady - pytania i odpowiedzi

2015-08-31 22:18 autor: ogrodnik

13 030 odsłon

opieka nad seniorem

Jak załatwić płatną opiekę nad starym ,chorym ojcem .Dzieci mieszkają na stałe w USA. Ojciec jest samotną osobą mieszkającą w Polsce. Czy można ztrudnić osobę bezrobotną i zarejestrować umowę.W jaki sposób można to załatwić zgodnie z przepisami.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-01 08:08 autor odpowiedzi: angru46

  Nie podane jest w jakiej czesci Polski ta osoba mieszka,bo można by w w opiece społecznej załatwic opiekę z urzedu. Sa domy seniora gdzie opieka  jest całodobowa to jest płatne  koszt miesięczny jest w granicach 3000 zł. Można zawrzec umowę z osobą która ukończyła studium przyspasabiajace do opieki nad osobami starszymi .Brak jest miescowosci gdzie możnaby rozejrzec i pomóc.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-02 07:35 autor odpowiedzi: ogrodnik

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Znajomy lat 75 mieszka na wsi Sobienie-Jeziory w powiecie otwockim. Nie chce się zgodzić na umieszczenie w domu seniora. Jest osobą przewlekle chorą,która nie opuszcza domu. Obecnie korzysta z pomocy pani,która pomaga w codziennych czynnościach.Po ostatnim pobycie w szpitalu pomoc objęła także pilnowanie przyjmowania leków 3x dziennie.Znajomy ma orzeczenie o niepełnosprawności. Za dwa dni przylatują do Polski dzieci,które chciałyby uregulować formę pomocy ojcu.Proszę o podpowiedź co można załatwic w Ośrodku Pomocy Społecznej,który jest na miejscu w Gminie.

  angru46 skomentował/a odpowiedź 2015-09-02 08:08

  Prosze się zgłosić do Ośrodka Pomocy Społecznej.w Gminie trzeba będzie odpowiednie formularze wypełnić i tą sprawę załatwią,wyznaczając odpowiednia osobę przeszkoloną do pomocy.

  angru46 skomentował/a odpowiedź 2015-09-04 10:14

  Ciekaw jestem jak załatwiliście te sprawę.Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-08 11:51 autor odpowiedzi: Prof. Shlomo Noy, geriatra, specjalista w zakresie opieki nad seniorami

  Jest kilka możliwości zapewnienia osobie starszej opieki. Zatrudnienie indywidualnego opiekuna to jedna z nich, ale warto rozpatrzyć wszystkie ewentualności. Dlaczego? Legalne zatrudnienie indywidualnego opiekuna wiąże się z dużym kosztem, a przy tym pozostaje wiele wątpliwości? Czy ta osoba ma medyczne wykształcenie? Czy zawsze będzie mogła pomóc? Czy zapewni bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach? Czy będzie przy naszym bliskim 24 godziny na dobę? A jeśli zachoruje albo poprosi o urlop?

  Zatrudnienie opiekuna ma swoje pozytywne strony, ale w ten sposób nie zapewnimy bliskiemu czegoś, co w bardzo korzystny sposób może wpłynąć na terapię. To kontakt z innymi seniorami. Samotność może powodować nawet depresję, tymczasem kontakt międzyludzki i podejmowanie różnych aktywności – fizycznych oraz intelektualnych – poprawia samopoczucie i polepsza jakość życia.

  W krajach zachodnich seniorzy dostrzegli, że te warunki w jednym miejscu spełniają domy dla seniorów. Dlatego warto zastanowić się nad wybraniem centrum seniora czy domu opieki, może to być gminny ośrodek lub prywatny – decyzja powinna zależeć od potrzeb osoby starszej.

  W dobrym domu opieki nasz bliski ma zapewnione bezpieczeństwo, rehabilitację, może podejmować aktywności społeczne lub rozwijać zainteresowania, a ośrodki są pozbawione barier architektonicznych. Co ważne, bliscy mogą zawsze i bez skrępowania odwiedzić mieszkańca domu czy mieć wgląd w proces terapeutyczny. Osoby starsze traktowane są z szacunkiem i należytą uwagą.

  Proszę sprawdzić powstające we Wrocławiu centrum dla seniorów Angel Care, którego idea opiera się na trzech filarach: bezpieczeństwie, komforcie i wspólnocie: www.angel-care.pl. Może w jakiś sposób zainspiruje to odpowiedzi na pytanie. W razie potrzeby chętnie odpowiem na kolejne pytania.

  ricca skomentował/a odpowiedź 2016-01-19 14:45

  Tak, w dobrym Domu Opieki....mam nadzieję, że coraz więcej takich. natomiast szkoda, że nie płaci się za opiekę nad osobą starą np. mężem/żoną owe 800 zł. I nie wlicza w lata pracy. A płaci się tylko osobom takim jak syn/córka wnuki, a nawet obcy! A za co się płaci jak nie za CIĘŻKĄ HARÓWKĘ PRZY TAKIM CHORYM... karmienie 3 razy dziennie, mycie rano i wieczorem ( czasem chory to osoba wagi 75/85 kg 190 cm) przewracanie chorego co 3-4 h aby nie miał odleżyn, wstawanie w nocy ok 1 i 4 rano. Czasem sprawdzanie czy oddycha.. I taka żona/mąż nie ma płaconego 800 zł od państwa, bo UWAGA: jak mąż/żona umrze... żona/mąż będzie pobierała emeryturę. Tylko czasem ta zaharowana żona czy mąż mogą tego nie doczekać....bo umrą wcześniej niż ta emerytura będzie. Ponadto po 4-5 a nawet 10 latach opieki nad taką osobą wysiadają mięśnie kręgosłup ścięgna...i ta osoba często sama potrzebuje opieki i DROGICH LEKÓW. Skoro mąż z żoną mają prawo się razem rozliczać, to i mają prawo do zapłaty za swoją ciężką pracę nad opieką. Tymbardziej, że osoba opiekująca się nie chodzi do pracy..... bo jak?

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-08 12:23 autor odpowiedzi: angru46

  Ja podałem skrótowo jak to załatwić.Pan to ładnie szeroko opisał.Dzwoniłem do tego Urzedu OPS, pomogą ,ale nikt sie nie zgłośił,osoba ta nie chce  być umieszczona w domu seniora,Co można wiecej zrobic ? Doradzic.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-08 18:13 autor odpowiedzi: ogrodnik

  Próbowałam pomóc,ale chyba rodzina nie skorzystała z moich informacji. Znajomy jest znany pracownikom Opieki i obecnie zaproponowano korzystanie z posiłków przygotowywanych w stołówce szkolnej. Z osobą opiekującą się seniorem rodzina uzgodniła zakres pomocy. Pozostałe sprawy są poza moim udziałem. 
  Jednak bardzo dziękuję za informacje i chęć pomocy
  Uważam,że dla osoby zupełnie pozbawionej bliskich osób lepszym wyjściem jest pobyt w jakimś Domu Seniora . Ale sprawa pozostaje do decyzji zainteresowanych osob.
  Pozdrawiam serdecznie.

  angru46 skomentował/a odpowiedź 2015-09-21 09:30

  Zainteresowani pomocą dla seniora proszeni są zakupienie dziś tj 21.09.2015r gazety Super express jest wszystko szczegółowo opisane..Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-17 23:03 autor odpowiedzi: smiling

  Można legalnie zarejestrować czyli zatrudnić, lecz dobrze by było by ta osoba miała przynajmniej przeszkolenie medyczne czyli pielęgniarkę , bo wziąć kogoś kto nie ma pojęcia o opiece nad starszą osobą to budzi dużo obaw pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-25 22:27 autor odpowiedzi: mieczyslaw-janusz

  Tak ,napewno najlepsza opieke zapewnia Dome seniora ,dla starszych samotnych ludzi.Ale ci starsi ,samotni to emeryci irencisci,czesto b. schorowani to NIE KREZUSI,ktorzy moga zaplacic srednio za pobyt w takim domu od 2.500 do 3.500 zl na m-c. U nas domy seniora sa dla wybranych.Jeden z panow daje przyklad zachodu .
  Prosze pana ,pan chyba kpi.tak piszac. A panswowe domy seniora ? Tam przewaznie czeka sie kilka lat na miejsce .Jak sie nie ma dobrej Rodziny ,albo " kasy " to u nas starosc w samotnosci jest b.smutna .I taka jest prawda ,co nie oznacza ,zeby probowac walczyc / w miare zdrowia / i nie poddawac sie . Pozdrawiam i tego zdrowia zycze.   M.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Opieka nad chorym, rehabilitacja

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania