Porady - pytania i odpowiedzi

2014-01-04 16:19 autor: tomek65

6 423 odsłon

Matka przepisała dom na syna, który mieszka za granicą i nie może się nią zająć na starość

Matka jest w podeszłym wieku i wymaga opieki. Nie chce się przeprowadzić i zamieszkać z innymi dziećmi. Niestety nie jest w stanie zająć się samodzielnie domem w którym mieszka (palenie w piecu itp). 

Matka chciałaby aby w domu w którym mieszka zamieszkali lokatorzy, którzy pomogliby jej w codziennych sprawach ale nie chce się na to zgodzić syn, który jest właścicielem domu. Wg niego matka powinna się przeprowadzić do kogoś z reszty rodzeństwa zamieszkałego w polsce.

Nieformalnie jednak mama ma mieć ten dom do dyspozycji do końca jej dni.

Czy w tym wypadku wbrew woli syna na którego dom został przepisany mama może podpisać umowę najmu z lokatorami, którzy mieliby się nią opiekować?

Dziękuję za wszelkie informacje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-04 17:15 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli na rzecz matki nie ustanowiono ograniczonego prawa rzeczowego (służebność mieszkania, użytkowanie) i nie zawarto z nią umowy najmu, dzierżawy, a syn pozwala matce nieodpłatnie (nie pobiera czynszu) korzystać z jego domu, to doszło do zawarcia umowy użyczenia.

     

    Art. 710 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.  

     

    Taka umowa może być zawarta w formie ustnej a nawet w sposób dorozumiany (i wszystko wskazuje, że z tym mamy do czynienia w sytuacji opisanej w pytaniu).

     

     

    Zgodnie z art. 712 § 2 KC, bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.

     

    Tak więc mama nie może wynająć domu czy jego części bez zgody swojego syna – właściciela mieszkania.

     

    Oczywiście gdyby doszło do sporu sądowego, sąd mógłby oceniać sprawę ze względu na zasady współżycia społecznego.

    Należy pamiętać, że na synu ciąży obowiązek pomocy i wsparcia w stosunku do matki. Moralny obowiązek pomagania ciąży także na obdarowanym wobec darczyńcy.

    tomek65 skomentował/a odpowiedź 2014-01-25 17:53

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Dochodzi do tego, że mama już niedługo będzie koniecznie wymagała opieki. Kto w tym wypadku będzie prawnie musiał się nią zaopiekować? Syn, który jest właścicielem domu matki jak wspomniałem mieszka za granicą. Reszta rodzeństwa mieszka w Polsce ale ma dużo gorsze warunki finansowe niż syn - właściciel domu mamy. 

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-18 19:39 autor odpowiedzi: jurek5109

      trzeba zrobic wszystko aby mama nie byla zmuszona puscic lokatorow pod dach. Ludzie sa porabani i ja sam bylem w takiej sytuacji i malo brakowalo abym trafil do wiezienia z powodu ze kazalem sie wyprowadzic pani ktora miala sie opiekowac mama , Gdyz pani ta  oskarzyla mnie o gwalt

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2015-08-31 22:18 przez ogrodnik

    opieka nad seniorem

    Jak załatwić płatną opiekę nad starym ,chorym ojcem .Dzieci mieszkają na stałe w USA. Ojciec jest samotną osobą mieszkającą w Polsce. Czy można ztrudnić osobę bezrobotną i zarejestrować umowę.W jaki sposób można to załatwić zgodnie z przepisami.

    kategoria: Opieka nad chorym, rehabilitacja

  • Dodano 2013-11-26 02:31 przez celmar13

    Czy matka może w testamencie odwołać darowiznę?

    Rodzice przekazali synowi i synowej w formi darowizny dom, który wspólnie zamieszkiwali oraz działkę. 9 lat temu ojciec zmarł. Matka nadal mieszka w części domu - zgodnie z zapisem o dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej na rzecz rodziców. Syn od lat jest uzależniony od alkoholu. Z powodu...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-08-25 04:26 przez mir499

    Jak można unieważnić testament notarialny?

    Ojciec mój zginął wiele lat temu. Zginął śmiercią tragiczną pozostawiając 6 mał. dzieci i posiadłość przyznaną mu za walki z niemieckim najeźdźcą. Przez wiele lat posiadłością zarządzała moja matka wraz z drugim jej mężem. Przez te wszystkie upływające lata mimo zwracanych uwag nie chciała uregulowa...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-08-21 16:51 przez Turka

    Zachowek

    Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku po osobie samotnej, która w testamencie zapisała wszystko osobie niespokrewnionej?

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-01-19 18:27 przez tatiana40

    Dziedziczenie domu a jego zawartość

    Witam
    Moja teściowa przed śmiercią sporządziła testament, w którym zapisała swoją połowę działki i domu w którym mieszkała razem z nami mojemu mężowi i mnie (druga połowa należy do mojego męża gdyż drugi syn został spłacony wcześniej). Moje pytanie brzmi: czy do rzeczy które zostały po teściowej czy...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania