Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-12 21:22 autor: RÓŻA 83

11 586 odsłon

dostosowanie domu do potrzeb osoby starszej nie zdolnej do samodzielnego funkcjonowania

Teściowa ma 66 lat, cukrzycę typu 2, miażdżycę, problemy z tarczycą(miałą nawet operację), POCHP, nietrzymanie moczu,nadciśnienie a teraz wyszło że jej agresywne zachowania i wmawianie innym wymyślonych historii na temat jej traktowania to wynik demencji starczej. Od kąd ma leki jest mniej agresywna, choć nadal wymyśla historie w które sama wierzy i opowiada jako prawdziwe. Leki niby mają ograniczyć tempo rozwoju choroby ale na wyleczenie szans nie ma. Ostatnio miała też zwidy to dostawała jakiś czas Haloperidol.

Ogólnie z racji, że jest otyła i praktycznie nie rusza się od telewizora ma coraz bardziej ograniczone zdolności ruchowe, potrafi spaść z sedesu,  albo nie umie określić jego polożenia-bo jak jest na przeciw i każę jej usiąść to potrafi robić to w taki sposób, że gdyby nie ściana obok, to leżała by na ziemi, coraz trudniej mi ją do wanny wprowadzić, często trzeba pomóc nawet wstac z łóżka. Z racji, że waży praktycvznie 2 razy tyle co ja  mam ograniczone możliwości by jej we wszystkich czynnościach pomagać dlatego zastanawiam się  czy można by uzyskać jakieś dofinansowanie na przystosowanie domu do jej potrzeb, głównie łazienki-przydała by się taka jak dla osób niepełnosprawnych, z brodzikiem, uchwytani przy zlewie, sedesie, a na tę chwilę nas nie stać na to by samodzielnie taki remont zrobić, poważnie myślimy też nad łużkiem w stylu jak szpitalne bo obecne kompletnie nie zdaje egzaminu, a możliwe, że niedługo będzie wyłącznie na nie skazana. Jak zobaczyłam ceny takich łóżek to ręce opadają;/

Na pampersy podobno można też jakieś dofinansowanie uzyskać, w tym momencie sami kupujemy i na to idzie nawet do 300 zł na miesiąc wszystkie leki jakie przyjmuje to już lepiej nie mówić jak to kwota(2 typy insuliny -w 4 dawkach dziennych i to nie małych, spore fiolki tabletek 3 razy dziennie)

Ostatnio dostaliśmy decyzję z KRUS-u o orzeczeniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji-tam lekarka wspomniała że mama ma spore sznse na refundację pampersów więc liczymy, że coś z tego wyjdzie, trezba będzie jeszcze u lekarza rodzinnego popytać!

Dziś koleżanka powiedziała, że słyszała, że dla takich osób można się starać też o to o czym wspominałam wcześniej czyli pomoc w dostosowaniu domu-czy to prawda i jeżeli tak to jakie kroki trzeba by podjąć? Czy napewno w tym konkretnym przypadku przysługuje?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-14 10:10 autor odpowiedzi: LECHO

  Na pewno będzie refundacja, na pewno będzie Pani dostawać zasiłek opiekuńczy na mamę. I rzeczywiście warto przystosować dom do jej potrzeb, ja swojej mamie indywidualnie przystosowałem mieszkanie, by mogła się w nim samodzielnie poruszać jako, że ma problemy z poruszaniem i jeździ na wózku inwalidzkim. Wbudowałem barierki do podtrzymywania się, łóżko przystosowałem tak, żeby jej ułatwić wstawanie, zniwelowałem też wszelkie progi. Odrestaurowałem także łazienkę i toaletę. Mama ma dzięki temu swobodę, nie jest aż tak bardzo uzależniona ode mnie. Oby i Tobie się udało! Dostosowanie domu do osoby chorej jest sporym ułatwieniem i Twojej mamie na pewno da też pewien komfort psychiczny.

  RÓŻA 83 skomentował/a odpowiedź 2014-03-24 09:22

  Dziękuję za odpowiedź :) Przystosowując dom korzystał pan z jakiś projektów, ktoś doradził jak to powinno wyglądać by rzeczywiście pomagało? Dla teściowej myślałam bardziej o jakimś balkoniku niż wózku bo nie łatwo ją na wózek posadzić, jest wysoka i sporo waży,, w takich szpitalnych (a często jej się zdaża na nich posiedzieć) praktycznie ledwo się mieści-ma swoje obwody! W naszym przypadku nie wiem czy można mówić o jakimś komforcie psychicznym, bo mama często "nie kontaktuje" co się wokół niej dzieje, są chwile, że jest wszystko jak najbardziej normalne ale są i takie, że nie ma żadnych zahamowań. W jej przypadku nie można jej samej zostawić, zawsze musi ktoś pilnować każdego jej ruchu bo jej zachowania są kompletnie nie racionalne. Co do łazienki-jak już ma pan doświadczenie-brodzik czy po prostu podłoga z płytek i odrobinę zagłębiona w miejscu prysznica lepiej zdaje egzamin?

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-16 19:52 autor odpowiedzi: babciela

  Przy wypełnianiu druku na pampersy lekarz musi podkreslić, czy kalectwo jest trwale, czy czasowe- jezeli trwale jest duze dofinasowanie lub nawet bezpłatne  pampersy- 60 na miesiąc

  drugie- stopień niepelnosprawnosci- lekarz  powinien podkreslić , ze tesciowa nie moze uczestniczyc w badaniu- wowczas orzeczenie będzie zaoczne- bez obecnosci tesciowej. dalej PEFRON- oni przy stopniu niepelnosprawnosci refundują duzą czesc sprzętu ortopedycznego.
  Uwaga- renta ZUS-u to nie to samo co stopień niepełnosprawnosci- druk bierzesz z Biur orzecznictwa do spraw niepełnosprawnosci przy prezydencie Twojego miasta. jezeli masz jakieś pytania - odpowiem. Pozdrawiam. Babciela

  RÓŻA 83 skomentował/a odpowiedź 2014-03-24 09:22

  Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź :) Co do pytań - nie wiem czy to istotne ale teściowa ma emeryturę z KRUS-u a wcześniej zanim wiek pozwalał na jej otrzymanie otrzymywała rentę też z KRUS-u od wielu lat, już nie pamiętam nawet ilu. Czy osoby objęte ubezpieczeniem KRUS maja takie same prawa do wspomnianych wcześniej świadczeń? -posiada pani jakąkolwiek wiedzę na ten temat? Na ostatniej komisji lekarz wystawił, że mama może się stawić ale z opiekunem, ale szczerze często jest taki problem żeby ją gdziekolwiek wziąć, że bez wózka, dla nawet silnej osoby jest to wyzwanie(zdarza się ,że mąż po prostu w szpitalu na izbie przyjęć prosi o wózek i zdarza się, że dostanie), czy fakt że z trudem ale jednak jest sama w stanie pokonać krótkie odległości nie obowiązuje do tego by jednak musiała się osobiście na wszystkie wizyty stawiać? I najważniejsze, ona nie ma orzeczenia o niepełnosprawności tylko o niezdolności do samodzielnego funkcjonowania, czy to wystarczająca podstawa by móc wogóle się starać o jakikolwiek sprzęt? Same ograniczenie ruchowe spowodowane jej chorobami i przede wszystkim tuszą i wiekiem-są jakąś podstawą by starać się o uznanie np.niepełnosprawności, zwłaszcza, że u niej największy problem oprucz ruchów, to z głową i racionalnym myśleniem. Czasami myślę, czy to nie z tego biorą się ułomności, bo osoba niepełnosprawna jak widzi sedes to umie na nim z pomocą usiąść, a tu niby widzi a siada obok, albo po prostu leci do tyłu na "chybił-trafił" ;/ ? Wolę się wcześniej zapytać niż narazić się na wyśmianie w urzędach bo różnie z tym bywa. Co do pampersów-dziś zamówiłam kolejne (lekarz na urlopie, a się skończyły więc mus bez pytania o refundację) w sklepie internetowym w którym już od kilku lat dla niej zamawiam i wystawiają faktury. Naprawdę opłaca mi się to bo w porównaniu z cenami w sklepach medycznych w mojej okolicy różnica wynosi nawet powyżej 20 zł. na jednej paczce(30szt. w opakowaniu) czyli w cenie 2 mam 3, a dostawę mam gratis! Faktury z takich sklepów też są tolerowane? Oczywiście z tą już raczej nie będę nic robić, bo wydaje mi się, że jeżeli nie mam od lekarza zlecenia, to ta z datą wcześniejszą niż na nim( jeżeli już bym miała) by widniała raczej nie wchodzi w grę-ale tak na przyszłość dobrze było by wiedzieć.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-25 21:37 autor odpowiedzi: smiling

  Najbliższych informacji dowiesz się w swoim MOPS - e, tam poinformują, co i gdzie należy złożyć  w/g tego, co wiem jak Teściowa składała wniosek, to własny wkład był 30%, lecz to nie jest zasadą, wysokość dopłaty zależy od dochodów



  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Opieka nad chorym, rehabilitacja

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania