Senior.pl - aktywni w każdym wieku




Porady - pytania i odpowiedzi

2012-07-19 00:51 autor: kometa2

4 622 odsłon

Dziedziczenie po macosze

Po rozwodzie ze mną mój mąż ożenił się z panią X., właścicielką domu z ogrodem. Czy moje dzieci będą mieć jakiekolwiek prawa do tego domu po śmierci mego byłego męża?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-19 05:39 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Dom stanowi składnik majątku osobistego żony Pani byłego męża. 

    Spadek po niej odziedziczą spadkobiercy ustawowi lub testamentowi. Zgodnie z ustawą w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i zstępni.

    Pasierb może dziedziczyć po macosze tylko i wyłącznie wówczas kiedy nie ma żadnych krewnych spadkobiercy i małżonka. 

    Art. 934[1] Kodeksu cywilnego wskazuje, iż w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

     

    Tak więc Pani dzieci będą spadkobiercami ustawowymi swojej macochy w sytuacji, w której ich ojciec umrze przed nią, a ona sama nie będzie miała w chwili śmierci krewnych - dzieci, wnuków, rodzeństwa, rodziców, dziadków, zstępnych rodzeństwa i zstępnych dziadków.

     

    Może mieć miejsce taka sytuacja, że ojciec Pani dzieci odziedziczy po swojej żonie nieruchomość (umrze ona przed nim). Pani dzieci są spadkobiercami ustawowymi swojego ojca. Mogą po nim dziedziczyć jeżeli ojciec nie sporządzi testamentu, w którym ich pominie, ani nie zostaną wydziedziczone. 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Mój profil

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X