Porady - pytania i odpowiedzi

2012-03-08 17:17 autor: czarnulka

27 994 odsłon

Jak dziedzicza dzieci z pierwszych malzenstw?

Z mezem mamy mieszkanie wlasnosciowe. Maz z pierwszego malzenstwa ma jedno dziecko a ja piecioro. Jak wyglada dziedziczenie po mojej albo meza smierci? Czy mozemy za zycia podarowac mieszkanie jednemu dziecku? Czy pozostalym dzieciom to obdarowane bedzie musialo dac zachowek?

Pytanie zaktualizowano 2012-03-11 11:44

Dlaczego maz po mojej smierci ma 1/4 udzialu a ja po jego smierci 1/2 udzialu?Czyzby dlatego,ze po mojej smierci jest wiecej osob do dziedziczenia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-10 15:55 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli Pani umrze pierwsza to spadkobiercami ustawowymi Pani są: mąż w 1/4 udziału oraz pięcioro Pani dzieci, każde po 3/20 udziału.

    Natomiast jeżeli mąż umrze pierwszy to jego spadkobiercami są Pani oraz jego dziecko, każdy po 1/2 udziału.

    Powyższe zasady dotyczą dziedziczenia ustawowego - jeżeli pozostawicie Państwo testamenty to będzie miało miejce dziedziczenie testamentowe, a więc spadek nabędzie osoba lub nabędą osoby powołane do spadku w testamentach. 

    W skład spadku po każdym z Państwa wejdzie udział 1/2 w mieszkaniu własnościowym. 

    Oczywiście, że możecie Państwo darować jednemu dziecku swoje mieszkanie.

    Przy ustalaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny na rzecz spadkobierców i uprawnionych do zachowku, a także darowizny na rzecz innych osób (np. pasierbów nie powołanych do spadku w testamencie), jeżeli zostały dokonane przed mniej niż 10 lat licząc wstecz od chwili śmierci spadkodawcy.

    Osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę doliczaną do spadku mogą odpowiadać za zapłatę zachowku.

    Uprawnionymi do zachowku po Pani (jeżeli Pani umrze pierwsza) będzie mąż oraz pięcioro Pani dzieci, a jeżeli umrze Pani po mężu to uprawnionymi do zachowku będzie pięcioro dzieci.

    Uprawnionymi do zachowku po Pani męży (jeżeli umrze pierwszy) będzie Pani oraz jego dziecko, a jeżeli Pani umrze pierwsza to jego dziecko.

    W sprawie należy brać pod uwagę, że w przypadku darowizny na rzecz jednego dziecka, Pani daruje mu 1/2 udziału, a mąż również 1/2 udziału we własności mieszkania. 

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 2 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-11 12:32 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Właśnie dlatego. Pani dziedziczy po mężu razem z jego 1 dzieckiem.

    Mąż po Pani dziedziczy razem z piątką Pani dzieci.

    Art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, że w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości.
    spadku. 

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 3 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania