Porady - pytania i odpowiedzi

2011-08-27 02:33 autor: grzesiek692

15 528 odsłon

Ślub kościelny z osobą rozwiedzioną, po ślubie tylko cywilnym

Wiem, że według kościoła żona pozostaje nadal w związku małżeńskim - i ze mną żyje w grzechu (bo tylko ślub kościelny)... czyli ja jestem wg kościoła kawalerem i w świetle prawa kanonicznego i mógłbym zawrzeć związek małżeński???? A rodzina, dzieci, wspólny dom- aż mi się wierzyć nie chce że prawo kanoniczne by na to pozwoliło. Pytanie może naiwne- a jego pomysł powstał w związku z tym, że nasi wspólni znajomi są w podobnej sytuacj z tą różnicą że w ich związku On jest po ślubie Kościelnym a Ona z nim ma tylko ślub cywilny..... Czyli ja i ta koleżanka moglibyśmy zawrzeć teoretycznie (oczywiście po rozwodach cywilnych) związek małżeński przed obliczem Boga - czy tak?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-08-28 18:34 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  może posłużę się przykładem: jeżeli jedna ze stron ma związek kościelny oraz cywilny, następnie otrzymuje rozwód cywilny, ale nie stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, to może zawrzeć w przyszłości jedynie związek cywilny, pomijam ocenę negatywną tegoż związku wg Nauki Kościoła.

  Ja już też ten wątek poruszałam: jeżeli strona miała wcześniej zawarty związek cywilny, nie kościelny, może zawrzeć związek kościelny  z osobą wolną wg prawa kanonicznego, ale po uzyskaniu zgody (zw. jest to z rozpatrzeniem m.in. tego czy wywiązuje się z obowiązków względem cywilnego współmałżonka oraz ew. dzieci).

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  dondon skomentował/a odpowiedź 2018-01-15 19:28

  A jak to jest jesli osoba A: rozwiedziona cywilnie, niewierzaca chce wziac slub z B katolikiem stanu wolnego? A byl ochrzczony, B byla ochrzczona. A w momencie poprzedniego slubu cywilnego nie byl juz katolikiem (wystapil z kosciola przed slubem cywilnym) i jego tamtejsza partnerka C tez byla ochrzczona ale tez w momencie slubu cywilnego nie byla katolikiem (wystapila z kosciola przed slubem cywilnym). B jest nadal katolikiem.

  Oceń odpowiedź 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-22 10:04 autor odpowiedzi: pepe2

  Ja brałem taki ślub (tylko kościelny) w tym roku. Musiałem napisać o zgodę do biskupa (pismo złożone u księdza). Miałem 2 ważne powody: pracujemy w tej samej firmie i mogłoby to negatywnie wpłynąć na nas (korporacje nie zawsze chętnie akceptują małżeństwa w firmie, a czasami jest tak, że tylko jedna osoba może awansować). W tym podaniu napisałem, że chcemy żyć zgodnie z wyznawaną wiarą i własnym sumieniem, a ślub cywilny weźmiemy w najbliższym możliwym terminie. Drugi powód był taki, że mam dzieci z pierwszego małżeństwa cywilnego i alimenty mogłyby obciążyć mają drugą żonę (tego tematu w piśmie nie poruszałem). Trzeci powód to moja niechęć do małżeństwa cywilnego (tego też nie poruszyłem). Mam bardzo złe doświadczenia ze spraw sądowych i oddawanie swojego życia po raz drugi w ręce przypadkowych urzędników (obrzydliwie stronniczych sędzin, dla których jedność jajników jest najwyższym dobrem) byłoby totalną głupotą. Znalazłem jeszcze coś takiego: "Znalazłem w necie informacje, że prawo kanoniczne przewiduje taką możliwość, aby wziąć tylko ślub kościelny bez cywilnego. Kodeks Prawa Kanonicznego nie zawiera co prawda konkretnej normy, ale reguluje to ?Instrukcja dla księży dotycząca małżeństw konkordatowych? z 15 listopada 1998 roku, która mówi ?Jeżeli nupturienci nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca, podając powody takiej decyzji nupturientów, celem uzyskania stosownej zgody. Podobnie należy postąpić, jeżeli narzeczeni przyrzekają , że skutki cywilne dla swojego małżeństwa kanonicznego chcą uzyskać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dopiero po zawarciu małżeństwa w Kościele.? Należy takowe pismo napisać do biskupa diecezjalnego właściwego dla stron, zawierając prócz prośby również jej dokładne uzasadnienie (tekst za Icanfly z 19 sie 2010, z forum ślubnego.)"

  Oceń odpowiedź 5 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-25 19:37 autor odpowiedzi: smiling

  mogą wspólnie zawrzeć związek małżeński Kościelny

  Oceń odpowiedź 5 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 06:42 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  ślub kościelny - pod warunkiem, iż nie ma ku niemu przeszkód, pomijając kwestię zakazów.

  Pozdrawiam!

  Ocena odpowiedzi 0 7

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania