Porady - pytania i odpowiedzi

2011-02-21 18:25 autor: zolwik1

7 712 odsłon

Czy w takim przypadku mogę starać się o unieważnienie małżeństwa kościelnego?

Witam, chciałabym sie dowiedzieć czy jest możliwe stwierdzenie uniewaznienie małżeństwa? sytuacja ma sie nastepująco: planując ślub (było to 10 lat temu) byłam w ciąży. Gdy wszystko było już uzgodnione co do ślubu, straciłam tą ciążę. I wtedy poczułam się wolna gdy powstał następujący problem. Mój mąż ma wrodzoną wadę serca, gdy "zerwałam" z nim po poronieniu jego mama zaczeła robic mi wyrzuty, że on jest powaznie chory, jak ja moge mu to zrobić i jak mu się cos stanie to bedzie moja wina.

 

Ślub cywilny był miesiąc wcześniej niz kościelny. Idąc do ślubu kościelnego szłam ze świadomością że tego nie chcę, i ze tak się rozwiodę. Nie czułam tej więzi i miłości, tylko czułam że robię coś wbrew sobie. Po kilku latach małżeństwa przyszło na świat nasze dziecko. Od tamtej pory własciwie tylko dziecko liczy się dla mnie a z mężem żyjemy obok siebie ( nie mamy o czym rozmawiać-właściwie nie rozmawiamy ze sobą) i nie współżyjemy ze sobą jak normalne małżeństwo czyli raz na kilka miesiecy- z mojej strony jest to "bo tak wypada".

 

Męczę się strasznie w tym związku. Co ja mam zrobić , chciałabym sie rozwieść ale sama świadomość że nie będę mogła przystępowac do sakramentów wykańcza mnie. Czy mogęw takim wypadku starac sie o unieważnienie tego małżeśtwa w kościele? I jakich muszę mieć świadków skoro to sie działo między nami. Błagam o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-02-22 05:18 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    proces w P. przypadku można prowadzić z tytułu wykluczenia zgody małżeńskiej (wykluczenie całkowite) po P. stronie, to oczywiście jedna z przyczyn, być może po dokladnej analizie P. sytuacji przed i po zawartym związku można doszukać się jakiegoś innego tytułu.

    Przy tym defekcie konsensu najważniejszym staje się przyznanie osoby wykluczającej, iż nie chciała zawierać związku, i taką wolę posiadała przed wstąpieniem w niego. Nat. bierze się pod uwagę także okoliczności w trakcie ceremonii jak i poślubne, a zatem nie tylko te mające miejsce przed zawartym małżeństwem. Dobrze byłoby, aby strona pozwana to potwierdziła, i nat. powinna P. jednak znaleźć jakichś świadków, proces nie może opierać się wyłącznie na zeznaniu P.

    Pozdrawiam

    dr Arletta Bolesta

    adwokat kościelny

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-22 08:56 autor odpowiedzi: Kanonista

    Analizując Pani sytuację można również zastanowić się nad tytułem niezdolności do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich-gdyż jak sama Pani pisze w ogóle nie realizuje się Pani w życiu małżeńskim. Ponadto można się zastanowić, po dogłębny przeanalizowanu sytuacji, czy ewentualny tytuł pewnego rodzaju przymusu nie wchodziłby w rachubę.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania