Porady - pytania i odpowiedzi

2014-12-18 15:15 autor: umpa789

5 357 odsłon

Małżeństwo bez skutków cywilno-prawnych

Czy jest możliwe zawarcie małżeństwa bez skutków cywilno-prawnych (zawarcie tylko i wyłącznie małżeństwa kościelnego)?
A jeżeli tak to do kogo należy wystąpić z odpowiednią prośbą?
Jak wygląda procedura zawarcia takiego małżeństwa (czy jest możliwość zaproszenia gości i wyprawienia wesela)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-19 14:04 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani/Szanowny Panie!
  Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale, jak jest to wiadome, w PL istnieje tzw. isntytucja małżeństwa konkordatowego, zatem na pewno napotka Pani/Pan na pyt. o powód tegoż, gdyż przed państwem Pani/Pana związek nie będzie istaniał, pojawia się zatem problem, aby nie było przez to nadużyć np. finansowych. Radzę, aby udała się Pani/Pan do Proboszcza celem postawienia pytania. Natomiast kwestia przyjęcia jest już bez znaczenia, prawo tego nie reguluje.
  Uszanowanie!

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-19 07:04 autor odpowiedzi: Eska1954

  Też jestem zainteresowana takim ślubem,ale wiem,że są problemy.Tu nie chodzi o jakieś machlojki,czy nadużycia finansowe,tylko o to,żeby można było w pełni uczestniczyć w sakramentach św.Moim zdaniem taki ślub powinien być udzielany na prośbę zainteresowanych,przecież nie rodzi to żadnych skutków prawnych,chodzi tylko o to,że każdy ma jakiś swój majątek,dorosłe dzieci i nie ma ochoty robić  intercyzy,czy innych czynności notarialnych i wogóle rozgłosu wokół tego.Chcą takiej przysięgi w obliczu Boga i nie wiem dlaczego to się utrudnia.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-19 08:31 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam ponownie,
  mimo wszystko chodzi o eliminację ew. nadużyć, gdyż - przecież - wstępując w sam związek, który wywiera skutki na płaszczyźnie kościelnej  można przystępować do Sakramentów Św..

  O jakie przykładowo nadużycie jeszcze chodzi: małżeństwo zawarte pod warunkiem - na podstawie tego jest możność orzeczenie nieważności na forum kościelnym, ale nie na cywilnym. Można zatem przypuszczać taką sytuację, gdy x celowo chce zawrzec tylko związek o charakterze kościelnym, wyrażając zgodę warunkową, gdyż taki związek można orzec za nieważny, nie chce natomiast skutków cywilnych, gdyż w prawie cywilnym nie można unieważnić związku z tej przyczyny.

  Uszanowanie!

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-19 21:55 autor odpowiedzi: smiling

  No tak lecz instytucja państwowa by ucierpiała - kasy by nie było a poza tym biorąc tylko ślub kościelny ksiądz ma obowiązek pod odpowiedzialnością karną powiadomić  Urząd Stanu Cbywilnego o zawartym ślubie pozdrawiam

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania