Porady - pytania i odpowiedzi

2014-05-27 15:51 autor: Anita9999

4 465 odsłon

Prawa byłej żony bez rozwodu kościelnego?

Witam.

Mój partner jest po rozwodzie cywilnym, ale nie kościelnym. Jesteśmy ze soba pare lat i zamierzamy starać się o dziecko. Nie mamy ślubu, ale w przyszłości chcemy wziąść ślub cywilny. Zastanawiam się jakie prawa wedle kościoła ma jego poprzednia żona? W razie wypadku itd. Zastanawiam się ponieważ jest ode mnie 9 lat starszy, a chodzi o poważny krok do przodu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-27 17:25 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    podniosła Pani bardzo ciekawą kwestię, nota bene nie regulowaną w Kodeksie Prawa Kanonicznego, dlatego, jeśli jest Pani zainteresowana konkretnymi problemi, proszę o ich postawienie na tym forum (chodzi o konkretne zapytania)

    Natomiast jest tak, iż Pani Partner, mając związek kościelny, bez stwierdzenia nieważności vel ew. jego rozwiązania, nie może związać się na sposób kościelny (w KK) z Panią; dalej: nie ma prawa do przyjmowana Komunii św. W tym momencie nie zajmuję się Pozycją Pani, bowiem nie jest mi wiadomy Pani stosunek do KK, ale - przy założeniu - iż jest Pani katoliczką, to również, tak nie może związać się kościelnie z Obecnym Partnerem, jak i przystępować do Komunii św. Cały czas przed Kościołem Pani Partner będzie Mężem Swojej pierwszej Żony. Nie ma natomiast czegoś takiego w KPK, na wzór przepisów cywilnych, jak regulacja, np. obowiązku alimentacynego itp., pod tym względem stosuje się przepisy właśnie polskiego prawa cywilnego.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-27 17:46 autor odpowiedzi: Anita9999

    Nie jestem katoliczką, a partner odkąd utrzymujemy kontakt że sobą ani razu nie był w kościele. Na kościelnym ślubie nam nie zależy. W takim razie jego była żona nie ma żadnych praw? W takim razie po co bawić się w rozwód kościelny?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-27 18:38 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam ponownie,

    przy całym szacunku do poglądów Państwa, to można ująć to w taki dosyć tolerancyjny sposób: o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa (ew. rozwiązanie) starają się zwykle Osoby wierzące, praktykujące, które chcą w pełni uczestniczyć w sakramentalnym życiu.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-27 18:57 autor odpowiedzi: Anita9999

    Dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania