Porady - pytania i odpowiedzi

2014-05-19 20:05 autor: Kate10

6 284 odsłon

Ślub kościelny

Witam,

jestem katoliczką i jestem w związku z protestantem ( adwentystą dnia siodmego), ktory jest po rozwodzie. Bardzo zależy mi, abyśmy w przyszlosci wzięli ślub kościelny. Chciałabym wiedzieć, czy w naszej sytuacji jest możliwy ślub w kościele katolickim, czy tez ślub ekumeniczny?

Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-20 07:00 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    wedle jednego z kanonów małżeństwo pomiędzy ochrzczonymi jest sakramentem. Zatem, jeśli Pani Narzeczony zamierza zawrzeć z Panią związek w Kościele Katolickim wówczas winien starać się we właściwym Sądzie Kościelnym o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa, być może wówczas zajdzie też inna okoliczność, dzięki której będzie Pani mogła związać się zgodnie z prawem kanonicznym.

    Oczywiście, mają Państwo prawo do przykładowo zawarcia jedynie związku cywilnego, ale gdy związek Pani nie będzie uznany przez KK, wówczas pozbywa się Pani możliwości przystępowania do Komunii św.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 10

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-21 08:13 autor odpowiedzi: Kate10

    Witam, czy w takim wypadku malzenstwo mieszane w obecnosci katolickiego ksiedza, jak rowniez pastora takze nie jest mozliwe? I nie mozna uniknac w ten sposob Sadu Koscielnego?

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-21 09:28 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    tu radzę sięgnąć do księgi liturgicznej obrzędu małżeństwa. Natomiast w sensie prawnym sytuacja jest klarowna: małżeństwo Pani bez uprzedniego kościelnego procesu w Sądzie Kościelnym, a dot. związku Pani Narzeczonego, nie będzie akceptowane przez KK.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 9

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-21 09:38 autor odpowiedzi: Kate10

    Dziekuje Pani bardzo za wyczerpujace odpowiedzi.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-24 01:57 autor odpowiedzi: Jakub Sowinski

    Pani Arleto,zbyt szybko udzieliła Pani odpowiedzi bez wdawania się w szczegóły (chyba, że otrzymała Pani je mailem).

    Po pierwsze w pytaniu brakujeinformacji czy narzeczony pytającej brał poprzedni ślub w Kościele Katolickim czy nie. Jeśli nie, to nalezy postawić drugie pytanie - czy we wspólnocie, w której brał ślub, ma on charakter sakramentalny. Są bowiem wspólnoty, które w swoim nauczaniu mają tylko dwa sakramenty - chrzest i Komunię Świętą.

    Być może jedyną tutaj przeszkodą do usunięcia jest sama dyspensa i nic więcej.

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-24 02:01 autor odpowiedzi: Jakub Sowinski

    Ponadto należy mieć na uwadze, że KK nie zna i nie uznaje czegoś takiego jak "ślub ekumeniczny", a kapłan katolicki, który by się odważył na odprawienie takiej hucpy w katolickiej świątyni zaciąga anatemę nie tylko przewidzianą prawem kanonicznym, ale postanowieniami świętego soboru trydenckiego, kan. 13. sesja VII. (por. LG SVII, pkt. 22 § 3).

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-24 07:41 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    w zapytaniu mowa była o Protestancie, a to pozostaje bez związku z faktem, czy zawarł On związek w swojej wspólnocie, ma ona wówczas kościelny charakter, inaczej: ma ona wówczas kościelną formę, swoistego rodzaju "oprawę", czy też zawarł go na sposób cywilny (cywilny charakter, forma, "oprawa"), co oznacza, iż nawet, gdy związek zawarty zostałby na sposób cywilny, to chcąc związać się w katolikiem, musi wystąpić On na drogą prawną (kościelny proces o stwierdzenie nieważności). Pod tym względem Kodeks jasno precyzuje, iż małżeństwo pomiędzy ochrzczonymi jest sakramentem, zatem kwestia tego, czy dana wspólnota uznaje małżeństwo za sakrament, czy też nie - jak widać jest w tym przypadku bez znaczania.

    Z kolei, odnośnie "ślubu ekumenicznego", to KPK również jasno precyzuje, iż, np. zawierając małżeństwo mieszane w KK (bądź we wspólnocie protestanckiej za dyspensą) nie powinno się powtarzać ceremonii, również koncelebrowanie Mszy przez kapłana katolickiego jak i duchownego np. protestanckiego jest nieuprawnione, to samo dotyczy "równoczesnego" zapytania o zgodę na zawarcie małżeństwa przez obu Duchownych.

    Konkludując, podtrzymuję zatem wczesniejsze swoje wypowiedzi.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-28 14:22 autor odpowiedzi: Ania1986

    Mam pytanie odnośnie unieważnienie małżeństwa przez protestanta,czy musi się starać o takie unieważnienie w swoim kościele czy katolickim,jeżeli chce zawrzec ślub w kościele katolickim.I do jakiej instytucji musi się zgłosić?Z góry dziękuje za odpowiedz pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-28 14:44 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Witam,

    jeśli Protestant zamierza związać się z Katolikiem, a wcześniej miał zawarty związek, wówczas winien wystąpić z prośbą do właściwego Oficjalatu KK.

    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2020-02-10 18:57 przez Gość_12345

    Ślub a rozwód cywilny ateisty

    Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda przyszłość związku katoliczki (panny) a rozwiedzionego mężczyzny nieochrzczonego (obcokrajowca)? Mężczyzna zawarł ślub cywilny z protestantką, po czym nastąpił rozwód orzeczony przez sąd. Dodam, iż ze związku tego pochodzi dziecko.Czy zatem związek takiego mężc...

    kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania