Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-27 23:53 autor: 1wojtek1

4 810 odsłon

Konkordat, Prawo polskie, bigamia

   Mam pytanie. Czy osoba która jest obecnie w związku wyznaniowym a jednocześnie ma rozwód cywilny z osobą z którą zawarła tenże związek wyznaniowy ,czy może  zawrzeć drugi wiązek małżeński cywilny z inną osobą,czy to w świetle prawa konkordatowego jest zgodne? Czy to jest bigamia?

   Czy powinny obie strony konkordatu-państwo i kościół - stać na straży jednożeństwa,aby przypadkiem nie doszło do bigamii w świetle prawa. Czy aby tak nie jest przypadkiem, bo dwa w małżeństwa w jednym prawie, to wielożeństwo. Żyjemy w państwie, gdzie jest jednożeństwo. Jeśli państwo sobie, a kościół sobie, to może dojść do bigamii za sprawą Konkordatu. Jeśli Kościół zawiązał prawo z państwem i na odwrót, to muszą zachować jednożeństwo. Jeśli strony łączą związki po swojemu, to łamią prawo, które wspólnie zawiązały.

   Pytanie które zadałem wyżej jest dzisiaj wykonalne, ale czy to jest zgodne z prawem. Było nie było,  Konkordat jest aktem prawnym. A w sprawach małżeństw nastąpił zgrzyt. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-28 00:43 autor odpowiedzi: smiling

  Pomimo że jest konkordat to on obowiązuje stronę Kościelną do powiadomienia USC że te osoby zawarły związek małżeński( sakrament małżeństwa ) . Przed zawarciem małżeństwa młodzi muszą dostarczyć zaświadczenie Z USC  , natomiast nie działa to w drugą strone (chodzi tu o związek konkordatowy ) . Osoba mająca rozwód w/g prawa świeckiego jest osobą stanu wolnego i może wstąpić w związek małżeński - dostanie ślub cywilny .Mając ślub konkordatowy osoba wstąpiła w sakrament małżeństwa  , w tym przypadku co opisujesz osoba ta może wstąpić w związek małżeński cywilny  , czyli  ślub cywilny natomiast pozostanie w konflikcie z Kościołem

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 06:44 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  istota małżeństwa konkordatowego polega na tym, iż zawierając małżeński związek w Kościele Katolickim, wywołuje to skutki nie tylko w tym Kościele, ale i wobec Państwa. Naturalnie Strony, które chcą zawrzeć małżeństwo w taki sposób nie tylko, że nie mogą mieć "przeciwskazań" wg prawa kanonicznego, ale i cywilnego (np. kwestia bigamii).

  W momencie, gdy dochodzi o rozłamu w związku Stron, to wobec Państwa Strony Te po np. rozwodzie są wolnego stanu, ale, aby w przyszłości zawrzeć związek kościelny, to muszą starać się o przeprowadzenie kościelnego procesu (stwierdzenie nieważności, rozwiązanie).

  I teraz, gdy np. Strona "nie jest wolna" wg prawa kanonicznego, ale wolna wg cywilnego może zawrzeć jedynie związek cywilny; można dywagować dalej: gdy "jest wolna" wg prawa kanonicznego, ale nie cywilnego, to trudno mówić o małżeństwie konkordatowym, bo są "przeciwskazania" w prawie cywilnym, ale można wziąć pod uwagę jedynie takie zawarcie związku, które wywiera skutki na płaszczyźnie kościelnej nie zaś cywilnej. Podam jeszcze dalej: gdy Strona jest po rozwodzie cywilnym, a zatem "wolna" na płaszczyźnie cywilnej, i np. nigdy nie była w związku kościelnym, to może zawrzeć małżeństwo konkordatowe po uzyskaniu zezwolenia (chodzi o sytuację, do której kościelny Prawodawca nie chce dopuszczać: aby np. kosztem dzieci ze związku np. cywilnego tworzony był związek kościelny).

  Pozdrawiam!

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 11:06 autor odpowiedzi: smiling

  to nie jest bigamia w/g prawa

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania