Porady - pytania i odpowiedzi

2013-05-15 10:10 autor: dom12345

11 789 odsłon

Dziedziczenie domu - czy testament ustny jest ważny?

Witam.

Mam trójkę rodzeństwa. Dwóm braciom moi rodzice wybudowali dom. Wybudowali też trzeci dom, który miał być przeznaczony dla mnie i siostry. Przez 20 lat słyszałem, że dom będzie nasz, a gdy znalazł się kupiec tego domu, to ojciec go nie sprzedał bo argumentował to że dom jest przeznaczony dla mnie i siostry. Nawet ja płaciłem za remont komina, gdyż to niby mój dom. Ale ja nigdy w nim nie mieszkałem.

W 2011 roku mój tato zmarł i nie pozostawił testamentu. Odbyła się sprawa spadkowa, podział majątku między rodzeństwo i mamę. Po śmierci ojca mama zmieniła zdanie (przypuszczam, że pod wpływem mojego brata) i stwierdziła, że ten dom jest nas wszystkich.

Czy istnieje szansa, aby Sąd przyznał mi i siostrze prawo do tego domu skoro oboje rodzice obiecywali nam ten dom przez 20 lat, mam na to świadków. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-18 06:30 autor odpowiedzi: anatol61

    Testament ustny jest dopuszczalną formą zadysponowania swoim majątkiem,przewidzianą przez prawo cywilne. Aby testament ustny był ważny muszą być spełnione trzy warunki. Po pierwsze, spadkodawca może sporządzić taki testament jedynie w ściśle określonych, wyjątkowych sytuacjach. Po drugie, oświadczenie woli powinno być złożone w obecności co najmniej trzech świadków. Po trzecie, treść testamentu ustnego powinna potwierdzona w przewidziany przez prawo sposób.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania